Правителството на Дания взе решение да дари на Украйна всички 19 гаубици Caesar, които бяха предварително поръчани от Франция. Решението е подкрепено от целия Съвет по външна политика, обяви датският военен министър Якоб Елеман-Йенсен.
Още: Един от най-близките до Путин подаде оставка: Заради позицията срещу войната ли си отива Козак?
Още: Руско-беларуските военни учения "Запад 2025" приключиха
"Това е много голяма и значима помощ. Поддържахме постоянен контакт с украинците относно артилерията Caesar и се радвам, че сега получихме широка подкрепа от датския парламент да я прехвърлим за борбата за свобода на Украйна", каза министърът. Съобщението бе поместено и на сайта на военното министерство на страната.
Дарението ще бъде придружено от обучение на украинските бойци.
Датското военно министерство признава, че това решение донякъде ще забави изграждането на датската Първа бригада, състояща се от 4000 души, които страната е обещала да осигури на НАТО. Затова сега правителството разглежда възможностите паралелно с дарението да започне бързо придобиване на нови оръжия, се казва още в съобщението.
Още: ЕК готви мерки срещу Израел: България и още пет държави са против
Още: Треперещата ръка на Запада: НАТО вече не може да сдържа Русия както през Студената война
ОЩЕ: Подоляк към западните лидери: Време е за танкове, стига треперене пред Путин
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Глоба, депортиране и шенгенска забрана за украинеца с дрона над правителствените сгради в Полша
Още: Пълно единодушие: Русия излезе от Европейската конвенция за мъченията
Междувременно украинският президент Зеленски отправи думи на признателност към Дания за военната помощ: "Благодаря на моя добър колега Мет Фредериксен и на цялото коалиционно правителство на Дания, които взеха важното решение да прехвърлят гаубиците Caesar на Украйна. Това е сериозно укрепване на отбранителната способност на нашата армия, което ще помогне за изтласкването на агресора от Украйна и ще доближи общата ни победа", подчерта Зеленски.
Дякую моїй добрій колезі Метте Фредеріксен @Statsmin і всьому коаліційному уряду Данії за ухвалення важливого рішення про передачу 🇺🇦 гаубиці «Цезар». Це серйозне зміцнення обороноздатності нашої армії, яке допоможе витіснити агресора з 🇺🇦 та наблизити нашу спільну перемогу.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) January 19, 2023
Още: Ескалацията Русия-НАТО: България и Румъния тренираха прехващане на "самолет нарушител"
Още: Полицейско куче надуши наркодилър