Русия среща големи проблеми с износа на зърно, след като Украйна атакува пристанища в Новоросийск.
Още: Сериозна опасност за почиващите в Гърция: Полицията с важно предупреждение
Още: Пълен провал за Орбан: Референдумът му против Украйна в ЕС е с нищожна активност
Руските износители на зърно са изправени пред нарастващи трудности при износа на своите продукти на световните пазари на фона на изострянето на ситуацията в Черно море, където руските военни удариха украинските пристанища и последвалия отговор от украинците с атака срещу Новоросийск, съобщава Reuters.
Десетки кораби са блокирани в Дунав край ключови украински пристанища, дни след като те бяха атакувани от Русия с дронове, сочат още данните на специализирания сайт "Марин трафик" (MarineTraffic), който проследява в реално време местоположението на кораби и яхти.
Някои компании са започнали да ограничават и застрахователното покритие на корабите, които товарят украинско зърно в пристанищата, разположени на Дунав, са съобщили източници, цитирани от Ройтерс.
Още: Аналогии с ударите на САЩ в Иран: Годишнина от плана на Хитлер да победи СССР
Още: Година по-късно: Русия пак предлага промяна на границите в Балтийско море
Още: В Турция допускат саботаж при взрива на зърнения силоз - има ли руска връзка? (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пудел се присъедини към спасителния екип на популярен сред туристите плаж (ВИДЕО)
Припомняме, че Русия атакува складове за зърно в района на украинските пристанища в Черно море и на Дунав и други инфраструктурни обекти през последните седмици, след като на 17 юли прекрати участието си в сделката, благодарение на която беше гарантирана сигурността на превоза на зърно от Украйна.
По данни на "Марин трафик", най-малко 30 кораба са на котва край залива Мусура в Черно море, който е свързан чрез воден канал с Измаил. Най-малко 20 плавателни съда буквално задръстват водния път към това ключово украинско пристанище на Дунав.
Още: "Ще осигурим дрон за всеки руски окупант": Зеленски пак отговори на Путин (ВИДЕО)
Още: Има резултат от срещата между пратеника на Тръмп и Лукашенко (ВИДЕО)
Още: Африканските лидери призоваха да се гарантира руския износ на зърно и торове
"Невъзможно е цялото количество (зърно - бел. ред.) да бъде превозено по реката или чрез железопътен транспорт. За да можем да го изнесем, трябва да бъдат отворени отново нашите пристанища на Черно море", заяви украинският заместник-министър на земеделието Тарас Висоцки пред националната телевизия на Украйна, цитиран от БТА.
Представители на застрахователния бизнес обявиха в средата на юли, че е преустановено застраховането на товарите с украинско зърно, транспортирани през Черноморския коридор. Това стана, след като Русия вече не гарантира безопасността на търговските кораби, които се движат по този маршрут, отбелязват анализатори.
Още: Безплатно зърно: Путин сипе сладки обещания