Украинският президент Володимир Зеленски представи на 24 юли нов законопроект, целящ възстановяване на независимостта на украинските антикорупционни институции. Този ход следва решението на държавния глава от 22 юли да подпише друг законопроект, който на практика унищожава независимостта на Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САПО). Зеленски аргументира решението, прокарано и през парламента, с прочистване на руското влияние в институциите, но опозиционери, активисти и граждани два дни наред протестираха в големи градове като Киев, Лвов, Одеса, Днипро и други.
Спорният законопроект подкопаваше и стремежите на Украйна да се присъедини към Европейския съюз. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен поиска обяснения от Киев защо се налага да се приема нов закон, а еврокомисарят по разширяването Марта Кос също не скри своите опасения.
Антикорупционните органи са доволни от новия закон
🚨JUST IN: Ukraine's Parliament to Consider Restoring Independence of NABU and SAPO
— NEXTA (@nexta_tv) July 24, 2025
The Verkhovna Rada is set to review a bill aimed at restoring the independence of Ukraine’s top anti-corruption bodies — NABU and SAPO. The proposal has already been backed by 48 MPs from various… pic.twitter.com/9jdGbE7SGZ
В изявление след разглеждането на новия законопроект НАБУ заяви, че законодателството ще „възстанови всички процедурни правомощия и гаранции за независимост“ както за бюрото, така и за Специализираната антикорупционна прокуратура.
Украинският Център за антикорупционни действия (AntAC), който е надзорен орган, също подкрепи инициативата, като заяви, че тя ще „възстанови принципите, които бяха разрушени от Върховната рада“.
Още: Първи протести в Украйна от началото на войната не спряха Зеленски да подпише спорен закон (ВИДЕО)
„Това е резултат от изключителните усилия на украинците, които през последните дни показаха на властите, че няма да позволят да бъде унищожено европейското им бъдеще“, се казва в изявлението. „Въпреки това, дори една седмица забавяне може да бъде достатъчна, за да унищожи редица производства на НАБУ и САПО срещу висши корумпирани длъжностни лица".
Кога Радата ще разгледа закона и какво пише в него?
Председателят на парламента Руслан Стефанчук заяви, че проектът ще бъде разгледан на следващото пленарно заседание на Върховната рада, въпреки че тя официално е в почивка до края на август. Стефанчук заяви, че законът може да бъде разгледан „много по-рано от един месец“.
На 24 юли Зеленски заяви, че новият му законопроект има за цел да защити независимостта на украинските антикорупционни институции и да предпази правната система от руско влияние или намеса. Той описа проекта като „балансиран“, но не предостави допълнителни подробности.
„Най-важното е да имаме реални инструменти, да няма руски връзки и да се запази независимостта на НАБУ и САПО. Законопроектът ще бъде внесен днес във Върховната рада на Украйна“, заяви той вчера.
Още: Украйна работи с МВФ по нова програма за кредитиране
В публикация в Telegram депутатът Ярослав Железняк отбеляза, че съгласно предложения законопроект всички служители на шест правоохранителни агенции, включително НАБУ и САПО, които имат достъп до държавни тайни, ще бъдат задължени да се подлагат на тест с полиграф на всеки две години. Тестовете ще се провеждат от вътрешни контролни звена, като се използва методология, одобрена от Службата за сигурност на Украйна (СБУ).
По-рано през деня междупартийна група от 48 депутати внесе друг законопроект във Върховната рада с цел възстановяване на независимостта на антикорупционните органи. „Утре може да бъде гласуван“, написа във Facebook Ярослав Юрчишин, председател на парламентарната комисия по свобода на словото. „Вие сте на ход, г-н президент".
Защо предишният законопроект не се хареса на украинците?
На 22 юли украинският парламент одобри изменения, които дават на главния прокурор нови правомощия по дела, водени от НАБУ и САПО. Този закон позволява на главния прокурор да издава задължителни инструкции към НАБУ, да прехвърля дела извън агенцията и да делегира правомощията на Специализираната антикорупционна прокуратура на други прокурори. Критиците твърдят, че промените разрушават гаранциите, които защитават и двете институции от политическа намеса.
Сред другите нови правомощия главният прокурор може да прекрати разследванията на НАБУ по искане на защитата.
Protests against Law No. 12414 are spreading across multiple cities in Ukraine. Citizens are voicing strong opposition to the legislation, which they see as a direct threat to the independence of anti-corruption institutions NABU and SAPO. Public pressure is building. pic.twitter.com/oFWs8fniBt
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) July 23, 2025
Клаузите на закона лишават антикорупционните агенции от тяхната независимост и в него няма нищо, което да е насочено срещу руски агенти в или извън агенциите, твърди Kyiv Independent, обяснявайки аргументите на Зеленски и управляващата партия "Слуга на народа". "Клаузата, според която главният прокурор може да отнема дела от Националното бюро за борба с корупцията, е малко вероятно да има влияние върху (руските агенти)“, заяви пред изданието Катерина Бутко, ръководител на антикорупционната организация AutoMaidan.
Обрат, който се хареса на ЕС
На 23 юли Зеленски заяви, че правоприлагащите и антикорупционните институции на Украйна ще представят съвместен план за действие в рамките на две седмици, насочен към укрепване на съдебната система.
След среща на високо равнище с ръководителите на най-висшите правоприлагащи и антикорупционни органи на Украйна той каза, че лидерите са се споразумели да разработят координирани реформи за възстановяване на доверието на обществото и гарантиране на отчетността. „Всички чуваме какво казва обществото“, заяви Зеленски. „Виждаме какво очакват хората от държавните институции – гарантирана справедливост и ефективно функциониране на всяка институция. Обсъдихме необходимите административни и законодателни решения, които биха укрепили работата на всяка институция, разрешили съществуващите противоречия и елиминирали заплахите".
Великобритания и Германия публично подкрепиха новата инициатива: След срещата на Зеленски с Мерц: И Берлин ще помага на Киев с въпроса за антикорупционните служби.