Докато България се готви да лобира за сваляне на санкциите срещу Русия, в Г-7 планират затягане

23 септември 2017, 16:08 часа • 7750 | прочитания

Докато България се готви да повдигне темата за сваляне на санкциите срещу Русия от страна на Европейския съюз по време на председателството ни на Общността, то водещите икономики в света са готови точно за обратното.

Още: Северна Корея задържа трима за инцидента с новия военен кораб

Още: До дни Русия щяла да е готова с документ за края на войната

Това обяви ден преди парламентарните избори в Германия канцлерът Ангела Меркел.

Според нея лидерите на страните от Г-7 са готови да засилят санкциите срещу Русия, ако обстановката в Украйна се изостри, предава „РИА Новости".

„Ние сме съгласни, че премахването на санкциите е свързано с въвеждането на Минските споразумения. В случай, че се наложи, сме готови, макар и да не го искаме, да ожесточим санкциите", коментира Меркел, цитирана от КРОСС.

Още: Ердоган праща свой човек при Путин

Още: Мианмар конфискува тонове кофеин

Страните от Г-7 са най-големите икономики в света. Това, освен Германия, са още САЩ, Канада, Япония, Великобритания, Франция и Италия.

Европейският съюз въведе санкции срещу Русия през март 2014 година, във връзка със ситуацията в Украйна и Крим, и от тогава досега ги подновява на всеки 6 месеца. Русия нееднократно е подчертавала, че не е страна във вътрешноукраинския конфликт, а разговорите с нея чрез езика на санкциите са контрапродуктивни.

Съветът на Европейския съюз продължи санкциите за пореден път до 15 март 2018 г. Те засягат граждани и юридически лица от Русия и Украйна, които Евросъюзът обвинява в подриване на териториалните ценности и суверенитета на Украйна.

Преди дни българският премиер Бойко Борисов заяви, че по време на българското председателство на ЕС ще постави въпроса за евентуално отпадане на санкциите против Русия.

Още: На Турция й мирише на преврат: Арестува 56 свои войници (ВИДЕО)

Още: Северна Корея започна разследване за инцидента с новия военен кораб

Със спокоен и прагматичен тон трябва да бъде намерено решение, каза премиерът на брифинг след срещата си с полския министър-председател Беата Шидло.

"Ако намерим достатъчно аргументи, ако обединим усилията си за компромис, ще е добре. Но единството трябва да се запази", коментира Борисов, цитиран от БНР.

Той добави, че нищо не е решено, засега има само идеи, а са нужни много работа и аргументи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес