Само ден след като премиерът Пламен Орешарски призна, че връщането на върховенството на закона и държавността в България е негова основна цел, Европейската комисия прие нова рамка за справяне със системните заплахи за върховенството на закона във всичките 28 държави-членки на ЕС.
Още: Вашингтон одобри сделка за F-16 за Украйна
Още: Русия атакува Харков с дронове, има пострадали (ВИДЕО)
Новата рамка за върховенството на закона ще допълва процедурите за нарушение на правото на ЕС и т.нар. „процедура по член 7“ от Договора от Лисабон. Чл. 7 предвижда отнемане на правото на глас в Европейския съвет на държава-членка, която извършва „сериозно и трайно нарушение“ на ценностите на Съюза.
С новата рамка се създава инструмент за ранно предупреждение, който позволява на Комисията да започне диалог със съответната държава членка, за да се предотврати ескалация на системните заплахи за върховенството на закона. Ако не се намери решение при тази нова рамка на ЕС в областта на върховенството на закона, член 7 продължава да бъде последното средство за разрешаване на криза и за осигуряване на спазването на ценностите на Европейския съюз.
С новата рамка не се дават или изискват нови правомощия за Комисията, с нея се прави по-прозрачен начинът, по който Комисията изпълнява своята роля съгласно Договорите за ЕС, уточняват от Брюксел.
Още: Колко украински военнослужещи държи Русия в плен?
Още: 921 евро на месец в Германия: Всеки шести е беден, как се справя икономиката?
Ако се наложи да се стартира процедура по чл. 7, ЕК поема инициативата и минава през три етапа:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кола се вряза в група хора в Германия, има пострадали (ВИДЕО)
Още: Рюте предлага огромно увеличение на разходите за отбрана на страните в НАТО
Оценка на Комисията: Комисията ще събере и проучи цялата необходима информация и ще прецени дали са налице ясни признаци за системна заплаха за върховенството на закона. Ако в резултат на това Комисията счита, че действително има ситуация на системна заплаха за върховенството на закона, тя ще започне диалог със съответната държава-членка, като изпрати „становището си относно върховенството на закона“, което ще бъде предупреждение за държавата-членка, и като обоснове опасенията си. По този начин държавата-членка ще получи възможност да отговори.
Препоръка на Комисията: На втори етап, ако междувременно въпросът не е вече решен по задоволителен начин, Комисията ще изготви „препоръка относно върховенството на закона“, адресирана до държавата-членка. Тя ще препоръча държавата членка да реши набелязаните проблеми в определен срок и да информира Комисията за предприетите стъпки за тази цел. Комисията ще оповести препоръката си.
Последващи действия във връзка с препоръката на Комисията: На трети етап Комисията ще наблюдава предприетите от държавата членка действия по препоръката. Ако в определения срок държавата членка не е предприела задоволителни действия, Комисията може да използва един от механизмите, установени в член 7 от Договора от Лисабон.
Още: Нови екстремисти, стари проблеми, фасадна демокрация: Румъния отива на ключови избори
Още: Директно отговорен за десетки изгорели през 2014 година в Одеса чиновник се заканва да отмъсти
Целият процес се основава на непрекъснат диалог между Комисията и съответната държава членка. Комисията ще информира редовно и подробно Европейския парламент и Съвета.