Европейският съвет официално одобри регулаторна рамка, чрез която да бъде осъществен надзор над преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в рамките на Съюза, става ясно от официално съобщение от Брюксел.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Решението е историческо, тъй като за пръв път в историята на ЕС ще съществува такава рамка. Съгласно рамката, ще бъде създаден механизъм за сътрудничество, в рамките на който страните-членки и Европейската комисия ще обсъждат специфични въпроси и опасения – например ако някоя ПЧИ е разследвана в една страна-членка, тя ще уведомява и целия ЕС, а при изрична молба за информация, да има споделяне на данни – да речем за структурата на собствеността на инвеститора или начина на финансиране. Страните-членки обаче си запазват правото да блокират ПЧИ на база мотив "национална сигурност“ или поради обществени причини. Решението да бъдат създадени нови национални механизми за наблюдение и контрол на ПЧИ също си остава национално решение.
ЕК обаче ще може да дава мнение, когато ПЧИ засяга няколко страни-членки едновременно или се отнася до проект от интерес за целия ЕС – като например проектът „Галилео“ (еквивалентът на GPS). Става въпрос предимно за ПЧИ в секторите на сигурността и отбраната. Изрично обаче пише (т. 9), че в рамката не влизат инвестиции в портфолио.
В момента по-малко от половината страни-членки на ЕС имат законодателство, което им позволява специфично да осъществяват контрол над ПЧИ.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Самата рамка ще влезе в сила след малко повече от 18 месеца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?