Глоба от 50 млн. евро заплашва "Газпром" заради дело в Полша

03 юни 2020, 11:25 часа • 1878 | прочитания

Антимонополният регулатор на Полша (UOKiK) образува дело срещу „Газпром“ за непредоставяне на информация по разследването за „Северен поток – 2“. Глобата може да достигне сумата от 50 милиона евро, се казва в съобщение на ведомството, цитирано от БГНЕС.

Още: Зеленски и Съветът на Европа заедно стартират специалния трибунал за Путин

Още: Рюте: Това лято предстоят трансформации за НАТО

Обвинението е в липса на сътрудничество в хода на провеждано антимонополно разследване, съобщи РИА Новости.

Глобата за отказа да бъде предоставена информация може да бъде наложена, независимо от последиците, произтичащи от производството по сделката без съгласието на директора на UOKiK.

Става въпрос за съдебен процес, свързан с изграждането на „Северен поток – 2“. През 2018 г. UOKiK повдигна обвинение на шест компании за финансиране строителството на газопровода без необходимото разрешение. Става въпрос за фирми, които влизат в международните групи на „Газпром“, швейцарската „Engie Energy“ и холандските „Uniper“, OMV, „Shell“ и „Wintershall“.

Още: НАТО уж се готви за война с Русия, но истински го правят само държави в Източна Европа (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Нова Студена война? Великобритания връща ядрените оръжия във въздуха (ВИДЕО)

В началото на 2020 г. ръководството на UOKiK обяви, че се е обърнало към „Газпром“ с молба да предостави документите, имащи отношение към делото, но не е получило исканата информация. Става въпрос за договорите, сключени от дъщерната компания на „Газпром“ с останалите фирми, които финансират изграждането на „Северен поток – 2“.

Законодателството предвижда финансови санкции до 50 милиона евро.

През 2019 г. UOKiK наложи глоба на „Engie Energy“, която не предостави достъп до исканата от антимонополното ведомство информация.

Участниците в съдебния спор може да бъдат глобени за сумата до 10 % от годишния оборот на компанията.

Още: Променят правилата за ръчния багаж в самолетите

Още: Крим, Таганрог, Татарстан: Украинските дронове нанесоха удари (ВИДЕО)

Предисторията ще намерите в тези материали.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес