Британският външен министър Борис Джонсън и други високопоставени британски служители са били засечени в контакти с лица, разследвани от американското ФБР за руска намеса в миналогодишните избори за президент в САЩ, съобщи лондонският в. „Обзървър”.
Още: Иззети документи и арести в Европа и САЩ: Разследвания за корупция в НАТО
Още: Необичайно поведение: Защо капуцини започнаха да отвличат други маймуни (ВИДЕО)
Изданието се опасява, че има вероятност британски политици да са контактували с члена на екипа от външнополитически съветници на президента на САЩ Доналд Тръмп в периода на предизборната кампания Джордж Пападопулос и с директора на лондонската академия по дипломация и експерт от клуба „Валдай” Джоузеф Мифсуд.
Бившият парламентарен заместник-секретар в британското външно министерство Алок Шарма потвърди, че лично се е срещал с Мифсуд „няколко пъти” и през октомври е присъствал на дадена от него благотворителна вечеря. Шарма каза също, че Джонсън е произнесъл реч на една от организираните от Мифсуд прояви, посветени на излизането на Великобритания от ЕС.
Източникът на „Обзървър” в британското външно министерство е казал, че Джонсън „умишлено не се е срещал с този човек (Мифсуд) и никога преди това не чувал за него”.
Още: Чудото на живота: 14 медицински сестри от една болница са бременни едновременно
Още: САЩ изпревариха с година графика за новата си ядрена бомба B61-13 (СНИМКИ)
„Вече получаваме от Америка по-ясна картина за това как руската държава се е опитала да повлияе на изборите в САЩ. Мисля, че има множество въпроси за това как Русия е могла да повлияе на британската политика”, смята зам.-ръководителят на опозиционната Лейбъристка партия Том Уотсън, който призова правителството да огласи срещите на тези хора с британски политици и подробности от разговорите им.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сватът на Тръмп стана посланик въпреки присъдите си
Още: Тръмп-младши надмина баща си с гнусна забележка за рака на Джо Байдън
Разследването на приписваната на Русия намеса в американските избори се води от ФБР и от специалната комисия по разузнаването на сената и камарата на представителите в американския Конгрес.
В средата на май министерството на правосъдието на САЩ съобщи за назначението на бившия директор на ФБР Робърт Мълър за специален прокурор по отделно независимо разследване.
Тръмп и ключовите му помощници многократно отхвърляха подозренията за каквито и да било неправомерни контакти с руски официални лица в периода на предизборната кампания.
Още: Тръмп намери начин да се заяде с Байдън и за заболяването му от рак (ВИДЕО)
Още: Новата война: Битката за изтребителя на бъдещето
Москва също опроверга твърденията за опити за повлияе на хода на президентските изори в САЩ.