И вътрешният министър на Австрия си тръгва

20 май 2019, 21:47 часа • 3981 | прочитания

Австрийският вътрешен министър Херберт Кикъл е уволнен. Това заяви канцлерът Себастиан Курц на пресконференция след корупционния скандал в крайнодясната Партия на свободата (FPOe), предаде БГНЕС.

Още: Швейцария затяга мерките за приемане на украински бежанци

Още: Горски пожар до Измир, десетки са евакуирани

Ходът идва след оставката на заместник-канцлера Хайнц-Кристиан Щрахе по повод скандала, причинил също разпадането на коалиционното правителство и свикването на предсрочни избори.

Курц каза, че Кикъл е трябвало да подаде оставка, за да осигури "пълно, прозрачно разследване" на случая, но също и че той е отказал да направи това. Затова Курц е трябвало да „предложи на президента да уволни вътрешния министър”.

Останалите министри на FPOе заплашиха да подадат оставка в случай, че Кикъл бъде принуден да напусне и всъщност ефективно си заложиха оставките. "Предполагам, че това ще бъде така", каза Курц и добави, че ако това се случи, "до изборите, свободните длъжности ще бъдат запълнени от експерти или висши държавни служители". 

Още: Заради ниския бюджет за отбрана: Тръмп заплаши Испания с двойни мита

Още: "Никакви украински фашисти не видях, нашите командири повече приличат на такива": Руски дезертьор

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес