Испания: Поемаме Каталуния в свои ръце, ако не се откаже от независимостта

15 октомври 2017, 09:00 часа 4344 прочитания 0 коментара

Правителството на Испания ще поеме контрола над Каталуния, ако регионалният лидер Карлес Пучдемон отговори твърде неясно на въпроса на Мадрид дали е обявил независимост от Испания, заяви испанският вътрешен министър Хуан Игнасио Соидо, цитиран от Routers.

Още: Ужасът в Буча: Появиха се кадри от екзекуция на украинец и грабежи на руската армия (ВИДЕО 18+)

Още: Путин го чака нов Нюрнбергски процес: Световен експерт с детайли директно "от кухнята"

Във втoрник вечерта (10 октомври) Пучдемон почти обяви независимост, но в следващите секунди отложи влизането й в сила и призова за преговори с Мадрид за бъдещето на Каталуния. Испанският премиер Мариано Рахой му даде срок до понеделник да изясни позицията си и до вторник да промени решението си, ако настоява за отделяне. Той заплаши, че ще преустанови автономията на Каталуния, ако Пучдемон избере независимостта.

"Отговорът трябва да е недвусмислен. Той трябва да каже "да" или "не" ", заяви Соидо за радио "Копе". "Ако отговори двусмислено, това означава, че не иска диалог и тогава испанското правителство ще трябва да предприеме действия", предупреди вътрешният министър, информира bTV.

Пучдемон, който води консултации с каталунски партии за отговора си, е изправен пред дилема. Ако каже, че е обявил независимост, испанското правителство ще се намеси. Ако каже, че не я е обявил, крайнолявата каталунска партия "Кандидатура за народно единство" (CUP) вероятно ще оттегли подкрепата си за неговото правителство на малцинството.

Още: Западната преса: Украйна е готова за замразяване на фронта при едно условие, Путин ще контрира с оферта

Още: Данни: Русия пак се кани да тества новата ядрена ракета "Буревестник"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес