Италия създава агенция за киберсигурност заради руската заплаха

11 юни 2021, 17:17 часа 1543 прочитания

Италия ще създаде правителствена агенция за киберсигурност, за да се бори с кибератаките и за да може да се справи с руската заплаха, съобщи Франс прес.

Още: Рюте: Лавров е министър още от времето на Исус и оттогава нищо полезно не е излязло от устата му

Още: Най-известният руски завод за ПВО и дронове спря работа: Ефектът на украинските дронове

Тази агенция ще бъде на пряко подчинение на премиера и първоначално ще разполага с 300 служители.

Необходимостта от засилване на киберсигурността на европейско и национално ниво, особено в контекста на руската заплаха, бе подчертана от италианския премиер Марио Драги на срещата на европейските лидери на 25 май в Брюксел.

Националната агенция за киберсигурност бе създадена в деня, в който Марио Драги проведе телефонен разговор с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг преди срещата на върха на НАТО. По време на разговора си Драги и Столтенберг обсъдиха сътрудничеството между НАТО и ЕС.

Още: Голям пожар пламна на един от ръкавите на Халкидики (ВИДЕО, СНИМКИ)

Още: Скандалните сделки, които пълнят военната каса на Русия

Основните задачи на агенцията ще са "да защитава националните интереси и устойчивостта на службите и на основните държавни функции от заплахите в киберпространството", "да укрепва сигурността на информационните и комуникационните системи" и "да разработва индустриални, технологични и научни компетенции".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес