Украйна обяви, че е започнала да изнася електроенергия в „значителен“ обем за Европейския съюз през Румъния.
Още: Сякаш обувките ти се топят на асфалта: Измериха 46 градуса на 300 км от София
Още: Експлозия в бивш военен склад на Балканите: Един човек е загинал
„Беше направена важна стъпка в нашето сближаване с Европейския съюз“, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. „Това е само първа стъпка. Готвим се да увеличим доставките. (...) Украинската електроенергия може да замени значителна част от руския газ, консумиран от европейците“, добави още той.
„За нас това не е само въпрос на приходи от износ, но и въпрос на сигурност за цяла Европа“, подчерта Зеленски.
Цената на украинската електроенергия освен това се оказа и доста по-ниска спрямо тази на европейския пазар - около 79 евро за мегаватчас, при над 300 евро в Румъния вчера, 30 юни, според информация на румънските медии. До края на юли, според прогнозите, износът на електроенергия от Украйна трябва да се удвои и през Румъния да стигне до Унгария и Словакия.
Още: Полша с първа стъпка към връщане на забранено оръжие, което ще възпира Русия
Украинската електрическа мрежа беше свързана с европейската мрежа в средата на март, което трябваше да помогне на страната да запази функционирането й въпреки военните действия. Преди това, до нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари, украинската електропреносна мрежа бе синхронизирана с руската, но оттогава работи автономно, съобщава Le Parisien.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Орбан се хвали с 2 млн. унгарски противници на Украйна в ЕС, опозицията вади тотално различни данни
Още: Ердоган: Тръмп ще дойде в Турция за преговори Русия-Украйна, ако и Путин е там