Кой кой е в новото руско правителство?

23 януари 2020, 08:30 часа 3353 прочитания

На 21 януари Владимир Путин подписа указ „За структурата на федералните изпълнителни органи“. Премиерът Михаил Мишустин ще има девет заместници, включително един първи. Ето кои са главните фигури в новото руско правителство, според Медуза.ио.

Още: Война на дронове: Путин говори с числа – колко на брой са лъжите му? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Разкриха неподозирани детайли за любовната история на принц Уилям и Кейт Мидълтън

Първи вицепремиер Андрей Белоусов

Белоусов е потомствен икономист. През 1990-те години работи в РАН,а през 2000-те в собствения му Център за макроикономически анализ и краткосрочно прогнозиране. През 2006 година става зам.-министър на икономиката, след две години е назначен от Путин на длъжността директор на департамента по икономика и финанси.

По инициатива на Путин Белоусов създава Агенция за стратегически инициативи, която се занимава с подобряването на инвестиционния климат в Русия. През 2012 става министър на икономическото развитие, но остава на поста само година.  През 2013 става помощник на президента. Белоусов е смятан за член на президентския екип - всички документи и икономически предложения, постъпващи към президента минават през Белоусов. Той е строг държавник и вярва в "кръга от врагове" около Русия. През 2014 година подкрепя присъединяването на Крим. Най-голямата му инициатива е изземването на свръхдоходите на металургичните нефтохимическите компании на обща стойност от 500 млрд. рубли. На следващия ден след предложението на Белоусов 9 от 14 компании губят общо 400 млрд. рубли на борсата, а самият Белоусов нарича бизнесмените от списъка,предалиписмото на медиите"глупаци" и "идиоти". срещу идеята му остро застава министерството на финансите. В крайна сметка идеята на Белоусов се променя до неузнаваемост - държавата не само, че не изземва доходите от компаниите, но и разглежда възможността да им отдели до 7 трилиони рубли за инвестиционни проекти. Вице-премьер — Марат Хуснулин.

Още: Няма македонска държава, език и идентичност: Историците ни развенчаха мита на Северна Македония

Още: Огън и дим в района на химически завод в Московска област. Руски дронове удариха Харков и Киев (ВИДЕО)

Вицепремиер — Марат Хуснулин

53-годишният вицепремиер започва кариерата си като лаборант. През 1990-те започва строителен бизнес. В периода от 2001 до 2010 година оглавява министерството на строителството в Татарстан. През есента на 2010 година кметът на Москва Сергей Собянин го кани в екипа си, където става зам.-кмет, отговарящ за строителството. Заедно с Хуснулин в Москва се преместват и колегите му от Татарстан-46 негови земляци заемат ръководни постове в държавните учреждения, свързани със строителство. Татарски компании стават едни от най-големите изпълнители на строителните проекти в Москва. 

Вицепремиер — Дмитрий Чернишенко

Чернишенко е близък приятел на премиера Мишустин от студентските му години. След завършването си работи като програмист, след което учредява студио за  компютърна графика, което се превръща в холдинга Media Arts Group . През 2005 продава дела си и напуска компанията, за да се заеме с организирането на зимните Олимпийски игри в Сочи през 2014 година.   След Олимпиадата за кратко оглавява инвестиционната компания Volga Group, назначен е и за президент на Континенталната хокейна лига, създадена по инициатива на Владимир Путин. През 2015 година е назначен за председател на "Газпром-медиа холдинг". 

Още: Синът на кралица Камила проговори за проблемите ѝ с алкохола

Още: Папата излезе във ваканция: Ще играе тенис (ВИДЕО)

Министър на икономическото развитие — Максим Решетников

Заедно с Хуснулин Решетников е още един представител на Собянин в новото правителство. Той никога не е бил учен-икономист или банков инвеститор. Кариерата му е свързана с държавното управление в регионите, отговаряйки за бюджетното планиране. Автор е на инвестиционната стратегия на Москва за 2014 година. Отговарял е за реформата на уличната търговия, която се осъществи с премахването на търговските точки )"незаконни постройки" Обяснява необходимостта от реформата със желанието да подобри инвестиционния климат за бизнеса, благодарение на изчистването на града и въвеждането на ред. При управлението му е въведена система патентит за индивидуални предприемачи, а също са увеличени и данъците за собствениците на елитни жилища. През 2017 година е избран за губернатор на Пермския край. В същата година става член на "Единна Русия", а година по-късно влиза във висшия съвет на партията.

Министър на културата — Олга Любимова

Любимова е завършила православна гимназия, която сравнява с "лагер на Ал Кайда", заради което решава да не свързва живота си с църквата. Завършва журналистика и театрален факултет. По-късно започва работа  в информационната агенция към Руската православна църква. По думите ѝ преосмислянето и връщането към вярата е дошло, когато се е срещнала с патриарх Алексий  II.  През 2015 г. става съветник в департамента по кинематография към министерството на културата. Името ѝ се свързва със странни опити за цензура в руското кино. Филмът на Сергей Дворецки,попаднал в "списъка на позора" по решение на Любимова, получава награда в Кан и попада в късата листа за наградите Оскар.

Министър на просвещенето — Сергей Кравцов

Кравцов е с педагогическо образование, но цялата му кариера е свързана с административна работа. През последните години отговаря за матурите при учениците. 

Министър на здравеопазването — Михаил Мурашко

Мурашко оглавява федералната служба по надзор в областта на здравеопазването от 2013 година. Той е акушер-гинеколог и е бил на ръководни длъжности в профилни медицински организации в Коми, а после става здравен министър на региона. През 2015 година е назначен за председател на руския здравен надзор. Тогава той нееднократно се изказва за допълнителни мерки за контрол над частния сектор. В началото на годината Мурашко се изказа за минимизиране на наказателното преследване на лекари.

Министър на цифровото развития, връзките и масовите комуникации — Максут Шадаев

За своите 40 години Шадаев е успял да работи, както в големи IT компании, така и на сериозни държавни постове, в това число и в министерството, което вече ръководи. Няколко години е работил в IBS , където стига до длъжността директор по развитието на бизнеса. По-късно става съветник на генералния директор на Научния изследователски институт "Восход", който не занимава с информатизацията на държавните органи и се контролира от министерството на масовите комуникации. През следващите няколко години е съветник на министъра.

Кой е новият руски премиер може да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес