Министър-председателят на Унгария Виктор Орбан пристигна в Пекин за разговори с китайския президент Си Цзинпин, съобщи ръководителят на пресслужбата на Орбан за държавната информационна агенция МТИ.
Още: На Виктор Орбан ли е: Заснеха с дрон имение за милиони евро, изградено върху земя на баща му (ВИДЕО)
Още: Заради пожарите: Гърция поиска помощ от Европа
"Мисията на министър-председателя Виктор Орбан за постигане на мир продължава", заяви Берталан Хаваши.
Peace mission 3.0 #Beijing pic.twitter.com/DZZFv4qAEH
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) July 7, 2024
Още: Тайната на гръцките котки: Местни шампиони по оцеляване
Още: Зеленски: Няма да се изтеглим от Донбас
Поредна визита
Това е третото изненадващо пътуване на Орбан, откакто Унгария пое ротационното председателство на Европейския съюз в началото на юли. Миналата седмица Орбан пътува до Украйна и Русия в рамките на така наречената от него "Мисия за мир".
Орбан, който според Ройтерс е най-близкият съюзник на руския президент Владимир Путин сред лидерите от ЕС, често се противопоставя на инициативите на ЕС в подкрепа на Украйна.
Още: Дим обви АЕЦ "Запорожие": Какво се случва? (ВИДЕО)
Още: Проблем с тока спря ферибот в Егейско море
ОЩЕ: Орбан: Невероятно е, че се срещнах с Путин, той управлява цяла империя (ВИДЕО)
Миналата година Орбан каза на Путин, че Унгария никога не е искала противопоставяне с Русия. В началото на тази година на лидерите от ЕС им отне седмици да преодолеят ветото на унгарския премиер върху помощ за Украйна в размер от 50 млрд. евро.
Още: Пак мина тънко: Додик няма да лежи в затвора
Още: Тронът ще е празен: 15 август е най-подходящият ден за военен преврат в Русия
Миналия месец ЕС започна преговори за членство с Украйна, като по този начин изрази политическата си подкрепа за Киев на фона на продължаващата война на Русия срещу Украйна.