10 милиона потребители в Украйна, в това число жилищни домове, болници, училища и предприятия, са останали без достъп до електричество. За възстановяването на тежко повредените сгради, жизненоважната инфраструктура, поминъка и доходите на населението ще са нужни години. Това каза генералният секретар на ООН Антониу Гутериш на международна конференция за Украйна, която се провежда в Париж.
Още: Лавров видя "чувство за хумор" в суитшърта "СССР", с който се появи в Аляска (ВИДЕО)
Още: Естонски предприемач се призна за виновен за отклоняване на дарения за украинската армия
"Войната в Украйна е непреставащ хуманитарен кошмар. С всеки ден става все по-лошо, температурите падат", каза Гутериш.
По думите му мащабът на разрушенията в цялата страна изисква силна подкрепа от международната общност, която далеч надхвърля хуманитарната помощ. Гутериш призова да се инвестира в устойчивото възстановяване и реконструкция на Украйна, за да се предотврати ескалирането на настоящата криза в истинска бедност и глад за милиони украинци.
По-рано стана ясно, че на конференцията в Париж е одобрено финансиране за над един милиард долара за Украйна през зимата. Финансиране са обещали 46 държави и 24 международни организации.
Още: Да отречеш дядо си: Външният министър на Северна Македония е внук на български герой
Още: Без климатик или отворен прозорец: Задържаха българка, оставила кучето си в кола
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Неидентифициран обект се взриви в село в Полша (СНИМКА)
Още: Обвиняват българин за катастрофата в Северна Гърция с изгорели хора