"От кухнята" на съюзниците: Европа засега няма шанс да събере дори 25 000 миротворци за Украйна

30 април 2025, 13:02 часа • 2063 | прочитания

Европа трудно ще събере 25 000 войници, които да се включат в "силите за възпиране" в Украйна, целящи да гарантират спазването на евентуално бъдещо примирие между Киев и Москва. Причината за това е, че армиите на страните от континента не са достатъчно окомплектовани и финансирани. Това пише британското издание The Times, което твърди, че разполага с информация какво точно са обсъждали европейските министри на отбраната и началниците на генералните щабове, докато се е разработвал планът на така наречената коалиция на желаещите.

"Никакъв шанс" за 64 000 военни, и 25 000 ще са успех

Британският началник на отбранителния щаб адмирал сър Тони Радакин е попитал колегите си дали могат да съберат 64 000 души, които да изпратят в Украйна в случай на мирно споразумение. По-рано този месец той е заявил, че Великобритания би била готова да изпрати до 10 000 души личен състав.

Още: Британски войници в Украйна: Във Великобритания се притесниха от руски съдебни номера

На последвалите срещи обаче министрите на отбраната от цяла Европа са заявили, че няма „никакъв шанс“ да достигнат този брой и че дори 25 000 души ще бъдат „тласък за съвместни усилия“, твърди източник на изданието, запознат с дискусиите в Брюксел.

Съюзниците ясно са изразили съмненията си пред министъра на отбраната на Обединеното кралство Джон Хийли. Те са посочили, че сили с такъв размер ще изискват общо 256 000 военнослужещи на терен за две години, като се отчитат ротациите.

Снимка: Еманюел Макрон и Киър Стармър, Getty Images

Още: Тръмп с обновен план за Украйна - допуска гаранции за сигурност и отделна мироопазваща мисия (ОБЗОР - ВИДЕО)

Литовският министър на отбраната Довиле Шакалиене е казала пред колегите си, че Русия разполага с 800 000 войници, и е добавила: "Нека ви кажа следното, ако не можем да съберем дори 64 000, това не само изглежда слабо - то е слабо“.

Проблеми

Миналата седмица британската медия разкри, че сега е по-вероятно Великобритания и Франция да изпратят в Западна Украйна учебни войски вместо многонационални сухопътни сили за защита на ключови градове и инфраструктура, защото вторият сценарий е определян като рисков: Великобритания се отказва от идеята да изпрати миротворци в Украйна?

Вместо това ангажиментът по отношение на сигурността на Украйна ще бъде съсредоточен върху възстановяването и превъоръжаването на армията ѝ - плюс защита от въздуха и морето.

Дискусиите разкриват колко зависими са Великобритания и Европа от САЩ, когато става въпрос за осигуряване на сериозен възпиращ фактор за Русия.

Още: Западни военни в Украйна за 5 години: Съюзниците с нови планове, докато Ким Чен Ун не спира с оръжията за Русия (ОБЗОР - ВИДЕО)

Готовността на отделните държави

Съобщава се, че Естония и Финландия са били загрижени, че евентуално разполагане на техни сили ще „размие“ собствената им гранична отбрана.

Полша, Испания и Италия са дали ясно да се разбере, че няма да ангажират никакви свои войници за мироопазваща мисия.

Франция е заявила, че е готова да изпрати приблизително същия брой войници като Обединеното кралство - между 5000 и 10 000 души. Това засега са единствените две държави, които потвърждават с точност плановете си. Така бройката на потенциалните миротворци понастоящем е максимум 20 000 военни. 

По-късно Естония опроверга официално информацията - страната обяви, че е готова да изпрати няколкостотин военни в Украйна.

Снимка: Getty Images

„Без държавите с голямо население да ангажират войници, това е задънена улица“, добавя източникът на The Times.

Още: "Коалицията на желаещите" очерта четири цели пред силите, които ще пазят мира в Украйна

Втори източник казва, че Финландия и Германия също са принципно против изпращането на сухопътни сили, въпреки че Берлин не е изключил напълно подобна стъпка.

Британската армия пък страда от недостиг на артилерия и проблеми с помощните средства - например камиони за снабдяване и друго оборудване, които обикновено идват от Америка.

Приема се, че нежеланието на европейските страни да изпратят сухопътни войски за защита на Украйна е довело до промяна в мисленето за това как ще изглеждат силите, ако има мирно споразумение. Съществуват и опасения относно това какви ще са правилата за водене на бойни действия, ако Русия отново нападне.

Според най-вероятните планове британски и френски военни инструктори ще бъдат изпратени в Западна Украйна, изпълнявайки ангажимента за разполагане на сили вътре в страната. Те обаче няма да бъдат в близост до фронтовата линия, няма да охраняват ключови съоръжения или да защитават украинските войски.

Още: Без фанфари: България се включи в "коалицията на желаещите" за Украйна, но не на ниво министър

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес