Днешните парламентарни избори в Естония може да поставят нов рекорд в електронното гласуване, тъй като близо една трета от имащите право на глас са направили волеизявлението си онлайн, преди присъствения вот, показват предварителни данни на избирателната комисия, предаде ДПА.
Още: Палки и бруталност: Русия арестува азербайджански лидери (ВИДЕО)
Сред гласувалите онлайн са президентът Алар Карис и министър-председателката Кая Калас, допълва БГНЕС.
„Всеки е свободен да реши как иска да гласува на изборите. Доверявам се на електронното управление и на електронното гласуване също толкова, колкото се доверявам на останалите електронни услуги. Призивът ми е прост: Гласувайте!“, написа Карис тази седмица във „Фейсбук“, след като гласува онлайн в селска библиотека в община Полва.
Естония беше първата страна в света, позволила гласуване по интернет. При първия опит на местните избори през 2015 г., само 2% от гласовете бяха подадени онлайн. Този път, според предварителни данни, над 313 000 от общо 965 000 имащи право на глас избиратели са се възползвали от тази възможност. Това е увеличение с над 65 000, в сравнение с предишните избори през 2019 г.
Още: Командирът на 8-ма общовойскова руска армия е убит - първи данни*
Още: Откраднал 35 млн. долара: Бившата дясна ръка на Шойгу ще лежи дълго в руски затвор
Електронното гласуване изисква компютър, лична карта и специален четец. Гласуването отнема само няколко минути: след като свали приложение от сайта на избирателната комисия, избирателят се идентифицира с ПИН код, гласува и удостоверява гласа си с електронен подпис.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха българка, снимала еротичен филм на плаж в Халкидики (СНИМКА)
Още: Молдовският коз на Путин е на път да влезе в затвора задълго
За разлика от традиционното гласуване, хората, които гласуват по интернет могат да променят решението си до затваряне на избирателните секции и се зачита последният глас.
Окончателните резултати от електронното гласуване стават известни след затваряне на избирателните секции, защото всеки гласоподавател има право да реши да пусне и хартиена бюлетина в изборния ден.