Пхенян вече може открито да влезе във войната в Украйна: Държавната дума ратифицира военния договор със Северна Корея

24 октомври 2024, 10:53 часа 1985 прочитания 0 коментара

Държавната дума на Русия ратифицира единодушно споразумението за стратегическо партньорство със Северна Корея. Законопроектът беше внесен в долната камара на парламента от диктатора Владимир Путин.

Още: Руската делегация вече пътува за Аляска

Още: Буданов убива Путин: AI видео размечта украинците какво ще се случи в Аляска

Вчера Комисията по външните работи единодушно препоръча ратификация, а днес решението беше подкрепено от депутатите. 

Договорът съдържа клауза за взаимна военна защита на страните в случай на "агресия". На практика това означава, че КНДР може открито да влезе във войната в Украйна на страната на Руската федерация.

Още: Белият дом: Севернокорейските войници са легитимна цел, ако бъдат разположени в Украйна

Още: Великобритания се е отказала от идеята за 30 000 души военен контингент в Украйна

Още: Времето полудя: Започват горещите вълни в скандинавските страни

Детайлите на договора

Споразумението има 23 члена, които включват разширяване на сътрудничеството в областта на науката и технологиите, включително в Космоса и по отношение на ядрената енергия, търговията, икономиката и инвестициите. Договорът е валиден за неопределено време.

Северна Корея е една от най-бедните страни в света, тъй като от десетилетия е под санкциите на ООН заради развитието на нейните нзаконни ядрени и ракетни програми. Една от клаузите на споразумението предвижда страните да си помагат при заобикаляне на санкциите.

Още: Глобално споразумение за пластмасовите отпадъци? Никакъв шанс

Още: "Не съм диктаторът, за който ме представят": Вучич разкри бъдещето си в политиката (ВИДЕО)

Четвъртият член на споразумението предвижда задължението на страните да си предоставят военна помощ "с всички налични средства“, ако една от тях е подложена на въоръжено нападение от една или повече държави.

Още: От "тежки последствия" до "не мога да го убедя": Готов ли е Тръмп за срещата с Путин, който го обработва с исторически трикове? (ОБЗОР- ВИДЕО)

Още: Среща, организирана в гората, за която никой нищо не знае: Западната преса за Тръмп и Путин в Аляска

Припомняме, че на 15 октомври Путин предложи на Държавната дума да ратифицира безсрочния договор, който бе подписан по време на посещението му в Пхенян на 19 юни 2024 г. Договорът предвижда възможност за преустановяване на действието му с уведомление до другата страна, съобщи "Взгляд".

Още: Появата на севернокорейските спецчасти в Украйна може да стане нов вододел във войната

По-рано The Wall Street Journal вече отбеляза, че военният договор между Русия и КНДР включва секретна клауза за изпращане на хиляди севернокорейски войници в Украйна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес