Известният опозиционен лидер Ника Гварамия е осъден на 8 месеца затвор в Грузия. Това е поредният от вълната арести на политици, активисти и журналисти, критични към управляващата партия “Грузинска мечта“. Грузия - кандидатка за членство в Европейския съюз (ЕС), е обхваната от политически вълнения от оспорваните парламентарни избори през октомври миналата година, когато управляващата партия „Грузинска мечта“ обяви победа, което предизвика масови протести. Демонстрантите обвиняват управляващите, които прекратиха преговорите за членство в ЕС, че се ориентират към авторитарно управление и приближават страната към Москва. Правителството обаче отхвърля обвиненията.
Присъдата е незаконна
Съд в Тбилиси осъди Гварамия, съпредседател на ключовата опозиционна партия „Ахали“, на 8 месеца затвор и му забрани да заема публична длъжност за две години, съобщи пред АФП неговият адвокат Дито Садзаглишвили.
Още: Грузия задържа опозиционер
„Присъдата е незаконна и е част от опитите на правителството да смаже всяко несъгласие в Грузия“, заяви той.
Гварамия беше осъден за отказ да сътрудничи на парламентарна комисия, разследваща предполагаеми злоупотреби по време на управлението на бившия президент Михаил Саакашвили.
Почти всички лидери на опозицията в Грузия бяха арестувани този месец по подобни обвинения.
Снимка Getty Images
Саакашвили, прозападен реформатор, излежава 12-годишна и половина присъда по обвинения, широко осъдени от правозащитни организации като политически мотивирани.
Още: Плътно с Путин: Грузия ограничи чуждестранното финансиране за организации и частни лица
Опозиционни фигури отхвърлиха легитимността на комисията, като обвиниха управляващата партия „Грузинска мечта“ в това, че я използва като инструмент за потискане на дисидентите.
Забрана на опозиционни партии
Амнести Интернешънъл посочи миналата седмица, че „спорната“ комисия „е била инструментализирана, за да се преследват бивши държавни служители заради принципната им опозиция“.
Преди изборите миналата година „Грузинска мечта“ обяви планове за забрана на всички основни опозиционни партии.
Брюксел подчерта, че демократичният регрес в Грузия я отклонява от дългогодишните й усилия за членство в ЕС, заложени в конституцията на страната и подкрепени – според проучвания на общественото мнение – от около 80 % от населението.
Съединените щати и няколко европейски страни наложиха санкции на някои представители на „Грузинска мечта“.
Още: 4 месеца, но в Грузия няма спокойствие: Протест до дупка