Руските училища трябва да могат да включват учениците „в обществено значима доброволческа дейност“ без съгласието на родителите. Така смята Татяна Иващенко, депутат от Законодателното събрание на Ростовска област, член на Комунистическата партия на Русия.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Според нея учениците в клас могат да се занимават с изработката на окопни свещи или маскировъчни мрежи за руските войници, изпратени на фронта в Украйна и за целта съвсем не е необходимо съгласието на техните родители.
По думите й децата трябва да са подготвени за това, което ги очаква в бъдеще. „Сега те не вдигат нищо по-тежко от гъбата за бърсане на дъската до 11 клас. А само след три години ще трябва да изтеглят своя другар от бойното поле“, коментира Иващенко какво очаква руските деца в бъдеще, съобщават руски медии.
Председателят на Законодателното събрание Александър Ищенко вече е възложил да се разработи въпроса и да се направят конкретни предложения.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
ОЩЕ: Украински милионер на фронта: Богатството не ме освобождава от дълга да защитавам страната си
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Въпреки че тази инициатива едва сега ще се подготвя евентуално да бъде прокарана законодателно, от медийни публикации става ясно, че това отдавна вече е обичайна практика в много руски училища. Руски медии съобщиха за подобни прояви в Новосибирска, Ярославска и Брянска области, в Тува и Бурятия. До момента обаче изглежда най-често се използва детски труд за направата на окопни свещи за фронта в интернати и в организации, свързани с деца с увреждания.
Например, наскоро от партия "Единна Русия" съобщиха, че подобен "майсторски клас" е бил организиран за ученици от специално поправително училище № 584 в Санкт Петербург. Освен това депутатът Елена Киселева коментира, че деца с церебрална парализа, водени от "голямо желание да помогнат на своя народ", са направили около 200 свещи, предназначени за фронта, въпреки "доста сложните им заболявания" и въпреки факта, че "те самите се нуждаят от помощ", пише The Moscow Times.