Руски учени заявиха, че радиоактивно замърсяване, засечено през септември в Европа не е свързано с авария в някой от ядрените обекти в страната, като вероятен негов източник може да е сателит.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
През ноември руската „Росатом“ поиска учени от Института за ядрена сигурност да проучат източника на „изключително високите“ нива на радиоактивен рутений, засечени в някои части на Русия от метеорологични служби.
Резултатите, представени днес, не посочват с категоричност даден източник на замърсяването, но учените отхвърлиха предположението, че комплексът за ядрени отпадъци „Маяк“ в Урал е причината, съобщава БГНЕС.
„Нашите заключения са, че „Маяк“ не може да бъде източник на радиоактивния рутений-106“, заяви Владимир Болтунов, който ръководи разследването. По думите му медицинските тестове не са засекли промени в телата на служителите на комплекса, като в периода „между 1 август и 30 ноември не е имало инцидент или проблем“ там.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
В изявлението на учените се посочва, че въпреки невъзможността им да кажат със сигурност какъв е източникът, не е изключено той да е сателит или фрагмент от сателит, съдържащ рутений-106, който повторно е навлязъл в земната атмосфера.
През ноември френският Институт за радиологична защита и ядрена сигурност публикува доклад, в който се съобщава, че изотопът рутений-106 е бил засечен във Франция в периода между 27 септември и 13 октомври. Институтът отказа да коментира официално съобщенията на руските власти от днес, но според неговия заместник-директор Марк Перес версията за сателита е „много малко вероятна“.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Метеорологичните служби на Русия през ноември съобщиха, че са регистрирали „изключително високи“ нива на рутений-106 от своята станция край Маяк в Челябинск.
Рутений-106 е продукт, който се получава при делене на атоми в реактор и се използва при определени видове медицинско лечение.