Русия е страната с най-голям брой наложени международни санкции в света, сочи информация, разпространена от руската проправителствена агенция „Спутник“ на 20 юли, и цитирана от китайската платформа Tencent, която също е близка до управляващата партия. По официални данни общият брой на ограниченията, наложени срещу Русия, е достигнал 30 159 към тази дата.
Според публикацията санкциите идват основно от западни държави, като най-активни са САЩ, Канада и Швейцария. Прави впечатление участието на Швейцария – страна с традиционно неутрален статут – която, според цитираните данни, е наложила 3561 санкции, поставяйки под въпрос позицията ѝ на безпристрастен актьор.
САЩ водят с 7384 мерки срещу Москва (24,5% от общия брой), следвани от Канада с 3956 (13,1%) и Швейцария с 11,8% принос към цялостния санкционен натиск. Още: ЕК откри три процедури срещу България, предупреди ни за санкциите срещу Русия
Санкциите
Над 92% от въведените санкции са наложени след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г., което според изданието подчертава рязкото втвърдяване на политиката на Запада спрямо Кремъл.
Въпреки първоначалните прогнози за сериозно отслабване на руската икономика, страната е демонстрирала "неочаквана устойчивост", твърди Tencent. Според руските власти санкционният натиск се възприема като възможност за преструктуриране на икономиката и укрепване на стратегическа самостоятелност. Още: Марко Рубио - тайното оръжие на Украйна в Белия дом
Фактори за икономическа стабилност
В анализа се изтъкват няколко ключови фактора, които според китайската платформа обясняват икономическата издръжливост на Русия:
- Природни ресурси: Русия остава основен износител на петрол и природен газ.
- Пазарна преориентация: Енергийната търговия се насочва към страни извън Запада – най-вече Китай и Индия.
- Вътрешни икономически мерки: Включват стимулиране на локалното производство и задълбочаване на връзките с държави от Азия, Африка и Латинска Америка.
- Рекордна търговия с Китай: Двустранният стокообмен между Москва и Пекин е достигнал 224 млрд. долара през 2024 г.
- Дедоларизация: Русия ускорява усилията си за намаляване на зависимостта от западната финансова система.
Ролята на Швейцария
Отделно внимание е отделено на Швейцария, която традиционно поддържа неутралитет от Виенския конгрес (1815 г.), но след 2022 г. се присъедини към санкционната рамка на ЕС. Швейцарските банки са замразили руски активи на стойност 7,4 млрд. швейцарски франка, което, според изданието, е предизвикало вътрешен дебат относно баланса между принципи и икономически интереси. Още: Посланикът на САЩ в НАТО: Русия е китайско прокси, Пекин плаща за убийствата в Украйна (ВИДЕО)
Tencent посочва, че санкциите не са останали без последствия и за страните от Запада. Европа се сблъска с рязко покачване на цените на енергоносителите и криза в доставките на природен газ. В същото време, ефективността и дългосрочният ефект на санкционната политика са все по-често обект на критики дори сред западните съюзници, отбелязва платформата.
Публикацията заключава, че руско-украинският конфликт не само разруши отношенията между Русия и Запада, но и допринесе за формирането на нова геополитическа ос, в която Москва засилва партньорствата си с държави извън западната орбита – включително Китай, Иран, Бразилия, Южна Африка и страни от Близкия изток. Още: "Путин, Тръмп ще те срита отзад": САЩ имат икономическо оръжие, с което Русия ще страда (ВИДЕО)
Източник: Tencent News Blog (Китай)
Превод: Ганчо Каменарски