Доверието в Украйна към бившия главнокомандващ украинските въоръжени сили, а днес посланик във Великобритания Валерий Залужни и към началника на Главното разузнавателно управление Кирило Буданов расте. Тях обаче умишлено не ги включват в последните проучвания на общественото мнение като възможни кандидати за президентския пост - така смята украинският общественик и блогър Евгений Прокопишин. Своята позиция по въпроса той обяви на страницата си във Facebook, където има над 40 хиляди последователи.
Прокопишин конкретно коментира последните изследвания на Киевския международен институт по социология (КИИС), като изразява съмнения относно неговата обективност. Подкрепата на украинците за Зеленски продължава да расте: Новите данни
Политическият коментатор е изненадан, че в анкетата са включени лица като Олексий Арестович, бившият извънщатен съветник на Зеленски, който избяга от Украйна и срещу него се водят две наказателни дела и който не крие амбициите си да се кандидатира за президентския пост, но е сериозно компрометиран. Друг такъв персонаж, според Прокопишин, е Евгений Мураев - украински политик, разследван за държавна измяна, който според данни на британското разузнаване е бил включен в плановете на Кремъл да установи марионетен режим в Киев в началото на руската инвазия през 2022 г., когато Москва очакваше да подчини страната за броени дни. Двамата, според Прокопишин, нямат никакви шансове да спечелят доверие в Украйна, но са включени в допитването за разлика от Залужни и Буданов, които са много популярни. "Вече писах за последното проучване на КИИС, но обобщено. Бих искал да продължа темата за това доколко обективно е то. Факт е, че по някаква причина в списъка са включени всякакви руски агенти като Мураев и Арестович (този няма дори теоретични шансове за политическа кариера в Украйна)", пише Прокопишин.
Той припомня, че предишните проучвания са показали, че Залужни и Буданов са имали най-високи темпове на растеж на доверието - приблизително 65-70% за Залужни, 60-65% за Буданов и 60-65% за Зеленски.
Още: Държи ли се все още Зеленски след 3 години война: Разказ на приятелите му
Политологът обаче признава, че това не са били допитвания на КИИС и че във всяка от въпросните анкети с тези високи проценти грешката е била +/- 5%. Но все пак настоява, че имената на двамата са присъствали в анкетите, от което цялостната картина е била различна. И задава въпроса защо КИИС не ги включва в своите изследвания.
Политическият наблюдател е убеден, че анкета, в която има само един човек с високо ниво на доверие, но липсват други двама такива, които са били в списъка по-рано и които би трябвало да присъстват във всички подобни анкети, не може да бъде обективна.
В заключение той смята, че някой "се страхува от конкуренцията" и, че изглежда, че проучването на КИИС е купено от някой, който се бои, че "бойните генерали" могат да се включат в политиката.