Преки високоскоростни влакове се очаква да свързват Мюнхен, Милано и Рим от 2026 г.
Преки високоскороствни влакове ще свържат Мюнхен, Милано и Рим, съобщи германският жп оператор "Дойче бан" (Deutsche Bahn), цитиран от ДПА и БТА.
Очаква се връзката да заработи през декември 2026 г., ако необходимите разрешителни бъдат издадени по график.
Това ще бъде първият път, когато италиански влакове "Фречиароза" (Frecciarossa) ще се движат в Германия по директни маршрути през Инсбрук, Австрия, заяви "Дойче бан" при представянето на споразумението за сътрудничество в Мюнхен.
По един влак на ден
Първоначално по маршрута ще се движи по един влак на ден. След две години се очаква услугата постепенно да се разшири, включвайки Берлин и Неапол. Целта е в крайна сметка да се предлагат по пет двупосочни пътувания на ден между Германия, Австрия и Италия.
Пътуването от Мюнхен до Милано ще отнема около шест часа и половина, а от Мюнхен до Рим - около осем часа и половина. Това ще спести на пътниците около 75 минути в сравнение със сегашното време за пътуване до Милано, което включва и прекачвания, заяви говорителка на "Дойче бан".
С планираното откриване на тунела през прохода "Бренер", обявен за най-дългата подземна железопътна връзка в света, в края на 2032 г. се очаква времето за пътуване да бъде намалено с още около час.