В понеделник ръководителят на беларуската опозиция Светлана Тихановская призова министрите от ЕС "да се въздържат от всякакви контакти" с Александър Лукашенко и определи разговорите на германския канцлер Ангела Меркел с беларуския управник като "много странни".
Още: Авария обърка разписанието на румънските железници
Още: Жертви и ранени след взрив в цех за барут в руския завод "Еластик" (ВИДЕО)
Западът обвинява Беларус, че вкарва в страната хора предимно от Близкия изток и ги отвежда в райони по границите си с Полша и Литва - членки на ЕС, с обещания за лесно преминаване.
Миналата седмица Лукашенко и Меркел разговаряха два пъти по телефона, като обсъдиха мигрантската криза и се договориха да поддържат контакти.
"Разбирам защо това беше направено... за да се деескалира ситуацията по границите, но като беларуски гражданин, от страна на беларуския народ това изглеждаше много странно", каза Тихановская пред репортери на конференция за страната си във Виена.
Още: Украински знамена и враждебни послания вече чакат Путин в Аляска (ВИДЕО)
Още: Бракът на Хари е приключил: Жест на Меган Маркъл издава съдбата им
В конференцията, която поради ограниченията заради коронавируса се провеждаше онлайн от австрийския канцлер Александър Шаленберг, участваха няколко външни министри, включително от Германия, Естония и Полша.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна се похвали с удар по руски кораб, превозващ компоненти за дронове от Иран (СНИМКИ)
Тихановская заяви, че всички политически затворници трябва да бъдат освободени, а насилието да бъде прекратено, преди да може да се осъществи "истински диалог".
"Днес помолих министрите да се въздържат от всякакви контакти с режима, докато тези условия не бъдат изпълнени. Това само ще засили усещането за безнаказаност", каза тя.
Тя определи санкциите и помощта за гражданското общество като единствения път напред.
Още: Сблъсък за водите на Арда и сделка с България между опозицията и властта в Гърция
Още: Тежка нощ в Русия: Удар по нефтопреработвателен завод, атаки в Белгород и Курск (ВИДЕО)