Историческото "ДА": България окончателно влезе в еврозоната, от 1 януари 2026 г. сме с еврото (СНИМКИ)

08 юли 2025, 14:26 часа 4373 прочитания

България вече окончателно поема по необратимия път към пълна интеграция в европейското семейство. И трите законодателни акта, които финансовите министри на държавите членки на ЕС във формата на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (ЕКОФИН) трябваше да гласува за приемане на България в еврозоната, са одобрени с пълно единодушие.

Това стана на заседанието на съвета днес, 8 юли, около час след като и Европейският парламент (ЕП) ни каза "да" за приемане на единната европейска валута. Така и последната официална стъпка към влизането в еврозоната от 1 януари 2026 г. е завършена успешно за страната ни и въвеждането на единната европейска валута става необратимо по фиксирания курс 1 евро = 1,95583 лева.

Още: Европейският парламент одобри България в еврозоната, български евродепутати гласуваха против (СНИМКИ и ВИДЕО)

Финансовите министри на всички държави-членки поздравиха България за присъединяването ни в еврозоната със специални видеообръщения - вижте ги ТУК.

По-рано днес евродепутатите одобриха с огромно мнозинство доклада на българския евродепутат Ева Майдел (ЕНП) за присъединяването на страната ни към еврозоната от 1 януари 2026 г. Решението се гласува с 531 гласа "за" и 69 "против", а 79 души се въздържаха. Очаквано, евродепутатите от групата "Европа на суверенните нации", част от които е и проруската партия "Възраждане" и евродепутатите й Петър Волгин, Рада Лайкова и Станислав Стоянов, гласуваха против присъединяването на България в еврозоната.

Останалите седем политически групи с участието и на останалите 14 български евродепутати подкрепиха решението. С гласуването бе изпълнена предпоследната стъпка към въвеждането на еврото у нас от 1 януари 2026 г.

Още: Българският еврокомисар определи като "саботаж" напъна на "Възраждане" срещу еврото в 90-ата минута

Как се стигна дотук?

Финалният процес по присъединяването на България към еврозоната на 1 януари 2026 година започна с положителния конвергентен доклад на Европейската комисия и Европейската централна банка, оповестен официално на 4 юни. Две седмици по-късно финансовите министри на държавите от еврозоната - т.нар. Еврогрупа - казаха "да" на еврото в България от 1 януари следващата година с пълно единодушие. На 20 юни Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИНсъщо подкрепи присъединяването на страната ни в еврозоната от началото на следващата година.

На 24 юни пък Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент одобри доклада на Ева Майдел, който препоръчва присъединяването на България към еврозоната. Той бе приет с 46 гласа за, 3 против и 5 въздържали се. Именно тази позиция бе гласувана в пленарна зала на 8 юли в Страсбург. "Зелена светлина" получихме и от Европейския съвет - евролидерите на 27-те държави членки - на 27 юни.

Още: Накъде с ипотеките след еврозоната: Съветите на кредитен консултант

Всичко това се случи на фона на протести срещу приемането на еврото у нас, водени основно от партия "Възраждане". За правителството на Росен Желязков обаче това е ключов приоритет, по който се работи всъщност от приемането на България в Европейския съюз през 2007 г., а от 1 юли 1997 г. страната ни въведе валутен борд - т.е. левът е вързан към еврото.

Президентът Румен Радев се опита да прокара национален референдум "за" или "против" приемане на еврото от 1 януари 2026 г., но парламентът не го допусна за разглеждане, а последвало решение на Конституционния съд постави точка на въпроса.

Още: Няма да сме по-бедни, нито ще ни вземат спестяванията: Българските евродепутати за небивалиците за еврото

Трите решения, които разгледа Съветът на ЕС

Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) гласува на 8 юли оставащите три решения за въвеждането на еврото от страна на България: 

  • Решение за приемане на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. – приема се с квалифицирано мнозинство;
  • Регламент за въвеждането на еврото – отпадане на дерогацията, която България ползваше, докато не отговаряше на конвергентните критерии – приема се също с квалифицирано мнозинство;
  • Регламент за обменния курс – той вече е фиксиран – приема се с единодушие.

Един от трите правни акта определя обменния курс между еврото и българския лев на 1,95583 лева за 1 евро. Това съответства на сегашния централен курс на лева в механизма на обменните курсове (ERM II).

Очаква се днес Дания, която е ротационен председател на Съвета на ЕС, да проведе специална церемония за отбелязване на събитието.

Още: Историята на българския лев и пътят към еврото

По този начин на 1 януари 2026 г. България вече ще бъде 21-ят член на единния валутен съюз. Събитието е историческо - то определя икономическата, но и външнополитическата ориентация на страната оттук нататък. България ще излезе от режима на валутен борд, въведен през 1997 г., и ще стане част от общите политики и решения на Европейската централна банка за цялата еврозона.

"От днес България заема мястото на 21-вия член на еврозоната. Това бележи кулминацията на задълбочен процес на присъединяване на България, включващ строг анализ и интензивна подготовка. Сърдечно поздравявам България и българския народ за това огромно постижение", заяви Стефани Лозе, която е министър на икономиката на Дания - ротационен председател на Съвета на ЕС.

Проследихме на живо цялата процедура по приемането на България в еврозоната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес