Ураганен вятър предизвика аварии в системата за електроснабдяване в Чехия, в резултат на които около 140 хил. домакинства, абонати на "Чешките енергийни предприятия" (ЧЕЗ) останаха без ток, съобщи говорителят на компанията Соня Голингерова.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
"Регистрирахме 120 аварии по високоволтовите електропроводи и стотици по-малки повреди в системата за електроснабдяване на потребителите", обяви Голингерова. Според нея причината за прекъсванията са разразилите се в неделя вечерта ураганни ветрове. Без ток са останали около "140 хил. домакинства и търговски обекти".
За ликвидиране последствията от аварията са ангажирани стотици служители и подизпълнители на ЧЕЗ. Работата им се усложнява от проливните дъждове, които валят над по-голямата част от страната.
От ЧЕЗ обещаха, че ако метеорологичните условия се подобрят, в понеделник да отстранят повечето аварии в националната електропреносна мрежа.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?