В Чехия от днес започва работа специално звено за борба с разпространението на невярна информация и дезинформация, идващи от чужди страни, включително от Русия.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 27.08.25 - Плановете за сигурност след края на войната
Още: Зеленски: Украйна е готова да сложи край на войната, решението зависи от световните лидери
Целта на Центъра за борба с тероризма и хибридните заплахи, който беше създаден с решение на правителството в Прага през октомври, е да противодейства на всяка заплаха за вътрешната сигурност, независимо дали тя идва от страна на екстремистите или става дума за кампании на дезинформация на населението.
В новия център, който е към Министерството на вътрешните работи, ще работят 20 души. Те активно ще следят социалните мрежи и ще реагират на невярната информация почти в реално време, предаде БНР.
Чешкото контраразузнаване твърди, че Москва е организирала цяла мрежа от агенти и групи, които се занимават с целенасочена пропаганда.
Още: Украйна обяви промени в правилата за преминаване на границата
Още: За да спрат Русия: Финландия и Полша впрягат природните сили