Важна информация за турската лира и инфлацията в Турция за българите, които пътуват там

28236
Важна информация за турската лира и инфлацията в Турция за българите, които пътуват там
Снимка: iStock

Битката на Турция с високата инфлация далеч не е спечелена, даже напротив. През януари 2024 потребителските цени са били с 64,9% по-високи в сравнение с година преди това. А през декември 2023 - с 64,8%. Това сочат данните на Националната статистическа служба в Анкара. Но може ли изобщо да се вярва на официалните данни за инфлацията? Напоследък международните наблюдатели все по-често изразяват съмнения относно надеждността на тези числа, посочва в своя публикация по темата германската обществена телевизия ARD.

Причината е, че президентът Реджеп Ердоган направи многобройни кадрови промени в статистическата служба Tюркстат - там бяха сменени включително много ръководни кадри. Освен това инфлацията, измервана от Тюркстат, и индексът на разходите за живот на Истанбулската търговска камара в миналото винаги са били на почти едно и също ниво и рядко са показвали сериозни отклонения.

Истинската инфлация е дори 129%?

Още: Турция купува 40 изтребители F-16 от САЩ. Цената е 23 милиарда долара

През пролетта на 2022 обаче те започват силно да се различават. Оттогава Истанбулският индекс редовно е значително по-висок от официалния темп на инфлация. За сравнение: през януари индексът на издръжката на живота възлиза на 76,2%, което е с над 11 процентни пункта над официалното ниво на инфлацията, пише германското издание.

Според независими експерти от изследователската група ENAG дори и тази стойност вероятно все още е твърде ниска. Според тях инфлацията през януари е била 129,1% в сравнение със същия месец на 2023 година.

Трябва обаче да се знае, че високата инфлация в Турция в началото на годината не е изненада. Експертите предупреждаваха за подобно развитие предвид рязкото увеличение на минималната работна заплата, която през януари нарасна до 17 002 лири (516 евро) - почти двойно (ръст от 49%) от юли 2023 година насам.

Към това се добавя и слабата турска лира, която от месеци води до повишаване на потребителските цени. Не на последно място слабата национална валута оскъпява вноса на стоки и суровини, например на петрола, което допълнително вдига потребителските цени. Поради това икономистите говорят за "вносна инфлация" и в Турция.

Още: Турция и Гърция засилват сътрудничеството

Турската лира е рекордно слаба

В началото на седмицата турската лира падна до рекордно ниско ниво спрямо долара: 30,70 лири за един долар. Поредното обезценяване на лирата е реакция на валутния пазар на последните сътресения в Турската централна банка. Нейната управителка Хафизе Гайе Еркан подаде оставка след като към нея бяха отправени обвинения в корупция, които тя отрича. Финансовата експертка с международен опит беше възприемана от много икономисти и пазарни наблюдатели като лъч надежда в борбата с високата инфлация в Турция: от юни 2023 насам Еркан повиши основния лихвен процент от 8,5% до 45%, припомня ARD.

Сега мнозина се питат дали оставаката на Еркан застрашава борбата с инфлацията в Турция. Нейният наследник Фатих Карахан, както и самата Еркан, може да се похвали с блестяща кариера в САЩ. Там той се изкачва до главен икономист в гиганта "Амазон", работи и в продължение на десет години за Федералния резерв в Ню Йорк. Както Еркан, така и Карахан минава за привърженик на традиционната парична политика. При смяната турският министър на финансите Мехмет Шимшек обеща приемственост в икономическата политика.

Всички знаят какво е решението

Още: Как един сериал предизвика скандал в Турция

Според икономисти, цитирани от ARD, е пределно ясно какво трябва да се направи, за да бъде овладяна високата инфлация в Турция: за тази цел високите основни лихвени проценти, на които президентът Ердоган толкова усърдно се противопоставяше, вече са неизбежни.

Подобна строга парична политика обаче може да се увенчае с успех само при едно условие: ако се сложи карй на свободното падане на лирата и се върне доверието на инвеститорите в турската валута. Новите кадрови промени по върховете на Централната банкане са най-добрата предпоставка за такава развръзка, посочва още ARD.

 

Източник: Дойче веле

Още: Турция вдигна основната лихва до 40%

Лоши новини за турските банки: акциите им, както и лирата, се сринаха

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Атака по Кримския мост? Какво предвиждат дипломати и журналисти

Украинските дронове отново не почиват: Брянска област не спа тази нощ

Украински военни нарекоха фейк информацията, че са изтеглили танковете "Ейбрамс" от фронта

Германия търси лекари. Какво получават те в страната?

В коя страна да отида да работя? Ето кои са най-харесваните държави с по-високи заплати

"Няма да се върна": украинците в чужбина и военната служба

Италия привиква руския посланик след указ на Путин

Илон Мъск и неговият "Старлинк": решаваща сила в Украйна

Арестуваха депутат - стрелял при словесен спор

Защо Макрон каза, че Европа може да умре?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com