Валенса иска ЕК да съди Полша за съдебната реформа

01 юни 2018, 15:57 часа • 1315 | прочитания

Лех Валенса призова Европейския съюз да заведе дело срещу Полша за спорната съдебна реформа, в която Брюксел вижда заплаха за демокрацията и върховенството на закона.

Още: Путин ще иска да убива до края на живота си (СНИМКИ)

Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март

"Настойчиво призовавам Европейската комисия да разгледа въпроса за закона на Върховния съд на Полша пред Съда на Европейския съюз", пише бившият президент и носител на Нобелова награда за мир във в."Газета Виборча".

74-годишният политик е много критичен към управляващата консервативна партия "Право и справедливост" (ПиС), която, наред с други промени, възнамерява да поеме правомощия да освобождава съдиите от Върховния съд, преди да изтече мандатът им.

Мярката, приета през декември, която предстои да влезе в сила следващия месец, е част от пакет от промени на ПиС, за които критиците казват, че ерозират демократичните стандарти и върховенството на закона.

Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци

Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали

"Това нарушаване на независимостта на полските съдилища заплашва да има негативни последици не само за Полша, но и за останалите членове на ЕС", пише Валенса, който ръководеше движението "Солидарност", което доведе до мирно прекратяване на комунизма в Полша, предаде БГНЕС.

Полското правителство каза, че промените са необходими за борбата срещу корупцията и промени в съдебната система, белязана от комунизма.

Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)

Още: Тръмп се усети: "Путин никога не е искал да спре войната". Оръжие от САЩ потича към Украйна след сделката за минералите? (ОБЗОР - ВИДЕО)

През декември Брюксел започна процедура, която може да доведе до отнемане правото на глас на Полша в ЕС, ако продължи с реформите, за които се смята, че представляват „системна заплаха“ за върховенството на закона.

Въпросът ще бъде обсъждан от външните министри на страните от ЕС на 26 юни преди срещата на върха на лидерите от ЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес