Великобритания променя 56-годишен закон: Трансформира се политическото бъдеще на кралството

21 юли 2025, 15:47 часа 904 прочитания

Жителите на Обединеното кралство, които имат навършени 16 години, ще могат да гласуват на следващите парламентарни избори съгласно плановете на правителството да намали възрастта за гласуване. Това обещание е част от редица мерки, които се въвеждат чрез нов законопроект за изборите, съобщава BBC. Другите промени включват разширяване на формите за удостоверяване на самоличността на гласоподавателите, включително банкови карти, издадени от Обединеното кралство, преминаване към автоматична регистрация на гласоподавателите и затягане на правилата за политическите дарения, за да се предпазят от чуждестранна намеса.

Минималната възраст за гласуване вече е 16 години за изборите за местни съвети в Шотландия и Уелс, както и за изборите за Сенедд и шотландския парламент. За други избори, включително за парламент на Обединеното кралство, местни избори в Англия и всички избори в Северна Ирландия обаче тя е 18 години.

Снимка: iStock

Намаляването на възрастта за гласуване на 16 години в Обединеното кралство би било най-голямата промяна в избирателния състав, откакто възрастта беше смъкната от 21 на 18 години през 1969 г. Обещанието за намаляване на възрастта за гласуване на 16 години беше включено в предизборния манифест на лейбъристите, но не беше включено в "Речта на краля" от миналото лято, в която се определят приоритетите на правителството за следващите месеци.

Още: Великобритания прави изтребител, който да изненада Путин по израелския модел срещу Иран (ВИДЕО)

В Обединеното кралство 16 и 17-годишните съставляват само около 3% от населението на възраст 16 и повече години, така че според изследователите въздействието върху общия дял на гласовете вероятно ще бъде незначително, особено като се има предвид, че избирателната активност обикновено е по-ниска при по-младите възрастови групи. Правителството отхвърли твърденията, че въвежда промяната, защото тя ще бъде от полза за лейбъристите.

Снимка: iStock

"Не става дума за опит за фалшифициране на гласовете в полза на определена партия. Става дума за демокрация и за предоставяне на възможност на младите хора да изразят мнението си", каза Рейнър.

Още: Британските спецслужби разкриха 18 руски шпиони (СНИМКИ)

Националният съюз на студентите определи намаляването на възрастта за гласуване като "голяма победа за младите хора". Той призова правителството да улесни максимално гласуването на 16 и 17-годишните, като премахне законите за идентификация на гласоподавателите, въведе автоматична регистрация на гласоподавателите и насърчи политическата грамотност в училищата и колежите.

Документ за самоличност

Снимка: iStock

Сред другите планове, изложени от правителството, е разширяване на списъка на приеманите документи за самоличност за гласуване във Великобритания с банкови карти, издадени в Обединеното кралство.

Лейбъристите се противопоставиха на въвеждането на идентификацията на гласоподавателите при консерваторите през 2023 г., но в предизборния си манифест партията обеща само да "отстрани несъответствията" в правилата, "които пречат на легитимните гласоподаватели да гласуват", вместо да се откаже изцяло от тази политика.

Още: Великобритания обратно в ЕС: Има голяма подкрепа за това

Според Избирателната комисия около 4% от хората, които не са гласували на общите избори миналата година, са заявили, че това се дължи на правилата за идентификация на избирателите. Консерваторите обаче изказаха предположение, че разрешаването на банкови карти като документ за самоличност на избирателите може да "подкопае сигурността на урните".

Снимка: iStock

Правителството заяви, че през следващите години ще работи и за създаването на автоматизирана схема за регистрация на гласоподаватели, като ще бъдат предвидени предпазни мерки, така че хората да са наясно с регистрационния си статус и да могат да се откажат, ако желаят.

Понастоящем хората в Обединеното кралство трябва да се регистрират, за да могат да гласуват, като това може да стане онлайн или чрез хартиен формуляр. Избирателната комисия изчислява, че близо осем милиона души са неправилно регистрирани или изцяло липсват в избирателния списък, като проблемът засяга непропорционално много частните наематели и младите хора.

Още: Срив в доверието към НАТО? В Европа се създава нов военен алианс

В доклад за 2023 г. тя предлага автоматизирана система, която да включва организации като Паспортната служба, които да предоставят на служителите по изборна регистрация имената и адресите на хората, които имат право да гласуват, за да могат те да бъдат регистрирани.

Правителството заяви, че плановете му ще означават, че имащите право на глас ще могат да бъдат директно добавяни към избирателния списък чрез по-добър обмен на данни между правителствените агенции. Все още не е потвърдено как точно ще стане това, като правителството заяви, че планира да изпробва различни методи. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес