Заради остаряла инфраструктура: Русия е изправена пред недостиг на питейна вода

19 юни 2024, 22:47 часа • 14301 | прочитания

Повечето пречиствателни съоръжения за вода в Русия са построени през 60-70-те години на миналия век и вече са износени с 80% до 90%. Това пише руското издание Известия в обширен материал.

Още: Русия пак уби и рани цивилни в Украйна, отговорът: Дронове подпалиха Крим (ВИДЕО)

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Ръководителят на направлението „Народен фронт. Аналитика” Олга Позднякова отбелязва, че редовно постъпват жалби от различни региони на страната. Например, в Смоленска област в село Сметанино работата по пречиствателна станция за отпадни води е завършена през 2021 г., но тя все още не е пусната в експлоатация. В резултат на това отпадъчните води се озовават в езерото, до което има водохващане за питейна вода“, казва тя пред „Известия“. „В Карелия, в село Чупа, канализационната система се влива директно в Бяло море, въпреки че през 2021 г. бяха построени нови пречиствателни станции и дори беше получено решение за пускане в експлоатация. В Сочи, близо до общинските плажове, канализацията от река Псахо се влива в морето, а завършването на работата по реконструкцията на пречиствателните станции се забавя от 2021 г“, допълва експертът.

Още: Милиони хора в тази страна пият вода, замърсена с арсен

Сергей Колунов, член на комисията по строителство и жилищно-комунално стопанство на Държавната дума, отбелязва, че повечето руски пречиствателни съоръжения са построени през 60-70-те години на миналия век и са били износени средно с 80%, а в някои региони до 90%. Заместник-председателят на Комитета по екология, природни ресурси и опазване на околната среда на Държавната дума Александър Коган отбелязва, че общо в страната има около 60 хиляди съоръжения за пречистване на вода, 21 хиляди канализационни помпени станции и 12 хиляди съоръжения за пречистване на отпадни води. Други 20% от населението на страната, казва Александър Коган, живеят без централизирани или местни пречиствателни съоръжения.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Депутатът от Държавната дума Иля Волфсон посочва, че само 1-2% от общинската инфраструктура се актуализира годишно, въпреки че годишното износване е 3%. Износването на пречиствателните съоръжения не само влошава състоянието на водите – изхвърлянето на непречистени отпадъчни води насърчава размножаването на цианобактерии, води до смърт на риба и подводна флора, отравяне на хора и др., но и увеличава разходите за пречистване на водата в случаите, когато питейната вода се взема от резервоари, казва Александър Коган.

Още: По повод Световния ден на водата: ООН с тъжна статистика

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Още: В Хърватия - все повече пенсионери работят на пълен работен ден и получават половината от пенсията си

Олга Позднякова добавя, че остава проблемът с безстопанствените пречиствателни станции в малките населени места - едно време никой не ги е взел предвид. Състоянието на тези структури вече не позволява да бъдат модернизирани. „Често останките от такива пречиствателни станции не са оградени, високите треви и храсти крият дълбоки дупки, а наоколо се носи лоша миризма“, казва експертът. „Но общините отказват да ги управляват поради липса на документация, както и на средства за поддръжката и реконструкцията им, а често дори не ги регистрират в "Росчеестр", тъй като след приемането им възниква отговорност за поддържането и спазването на новите стандарти за пречистване на водата, които са по-високи от тези при изграждането на пречиствателната станция“, отбелязва той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес