Заради войната: Аспиринът и парацетамолът свършват до дни

01 април 2026, 10:42 часа 569 прочитания 0 коментара

Заради войната в Близкия изток между САЩ и Израел, от една страна, и Иран от друга, която доведе и до затваряне на Ормузкия проток, международните доставки на лекарства са силно затруднени.

В особено критична ситуация е Великобритания, където ръководителят на Националната здравна служба (NHS) предупреди, че Обединеното кралство е на няколко дни от това да остане без аспирин и парацетамол.

Задава се недостиг на болкоуспокояващи и лекарства за рак

Още: Бензин за линейките и ограничения на скоростта: Британският план за справяне с недостига на гориво

Опасенията за доставките се появиха веднага след блокадата на Ормузкия проток от страна на Иран, пише Mirror.

След началото на войната здравните власти във Великабритания изразиха опасения относно потенциалното въздействие, което конфликтът би могъл да окаже върху съществуващите проблеми със запасите, тъй като аптеките в Обединеното кралство вече се сблъскаха с недостиг тази година.

Джим Маки, ръководител на NHS England, заяви, че здравните власти сега са "наистина притеснени" за доставките, ако бързо не се намери решение.

По-рано аптеките имаха проблеми с доставките на болкоуспокояващи лекарства, включително аспирин, кодеин и парацетамол, както и антидепресанти и медикаменти за хормонозаместителна терапия.

Още: При растящ натиск на Тръмп: Великобритания и Германия се сближават военно, Мерц не вижда мир в Иран (ВИДЕО)

Лекарства за рак и химиотерапия също са изправени пред проблеми с наличностите.

"Вече имахме няколко проблема с доставките на ключови медикаменти през последните 12 - 18 месеца", заяви Маки.

Той добави, че вече има назначен екип, който "се фокусира върху това къде могат да бъдат рисковете за веригите за доставки".

На въпрос кои лекарства се опсява, че ще свършат, той обрисува драматична картина: "Ами, всичко, честно казано, всичко е изложено на риск".

Източник: Pixabay

Още: Стармър отвърна твърдо на Тръмп. Саудитска Арабия - скритият двигател за по-голяма война с Иран

"Във всяка област имаме достатъчно запаси, за да се справим за определен период, обикновено няколко седмици. Тъй като срокът на годност на лекарствата изтича, а съхранението им струва пари, не можем да поддържаме запаси за години напред. Срокът е разумен и зависи от продукта, който съхраняваме. Част от съхранението е базирано централно, а друга част - локално", допълни той.

Той уточни, че доставката на някои продукти отнема от няколко дни до няколко седмици.

Правителството трябва да действа бързо

"В момента не наблюдаваме недостиг на лекарства, пряко свързан с конфликта в Близкия изток, но аптеките отчитат обезпокоителни скокове в цените, което може да е ранен индикатор за предизвикателства", заяви Хенри Грег, главен изпълнителен директор на Националната фармацевтична асоциация.

Още: Великобритания и Турция укрепват отбранителните си връзки: Ето какво се разбраха за Eurofighter Typhoon

"Правителството трябва да гарантира както защитата на физическите маршрути за доставки по време на този конфликт, така и че Националната здравна служба (NHS) осигурява достатъчно финансиране, за да гарантира, че Великобритания няма да изостане на международния пазар във време, когато както предлагането, така и търсенето на лекарства са много затруднени", допълни той.

"Днешното предупреждение от главния изпълнителен директор на NHS England потвърждава това, което говорим от известно време. Недостигът на лекарства представлява сериозна и нарастваща заплаха за пациентите в Обединеното кралство и правителството трябва да действа сега, за да гарантира, че хората няма да останат без жизненоважни лечения", заяви д-р Лейла Ханбек, главен изпълнителен директор на Асоциацията на независимите аптеки.

"Правителството трябва да действа бързо, като незабавно добави 150-те най-рискови лекарства към списъка със забрана за износ, създаде национален списък с критични лекарства за защита и официално признае недостига на лекарства като риск за националната сигурност", коментира тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес