Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) трябва да има право да контролира функционирането на водещите фондови борси и на "други сектори на финансовата инфраструктура на блока". Това заяви неговият председател Верена Рос пред "Файненшъл таймс".
Още: По-високите такси повишават печалбите на банките
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Като в САЩ
Европейският орган за ценни книжа и пазари се стреми да се превърне в аналог на Комисията за ценни книжа и фондови борси на САЩ, отбелязва британското издание.
Още: Китай въвежда нови схеми за финансиране в подкрепа на фондовия пазар
Верена Рос отбелязва, че "явно съществуват политически нагласи" в новата Европейска комисия за по-голяма степен на централизация на надзора върху финансовите пазари в ЕС, за да бъде подкрепено "съживяването на изпитващите затруднения капиталови пазари в региона".
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
"Необходимо е да преценим в кои области би имало смисъл да се премине към още по-централизиран надзор от ЕС. По-специално трябва да разгледаме всички трансгранични системно важни участници във (финансовата - бел. ред.) инфраструктура", допълва Рос. Тя отбелязва, че този анализ трябва да включва фондови борси, клирингови къщи и системи за сетълмент на парични преводи и плащания.
Европейският орган за ценни книжа и пазари заработи през 2011 г. Целта на регулатора е да подобри прилагането на общите правила на Евросъюза във финансовия сектор. По-голямата част от надзорните правомощия обаче продължават да са под контрола на националните регулатори на страните от ЕС.
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
Базираният в Париж европейски регулатор упражнява пряк надзор върху сравнително малък брой компании от финансовия сектор. Сред тях са агенции за кредитен рейтинг и клирингови къщи, базирани в страни, които не са част от Европейския съюз, отбелязва "Файненшъл таймс".
Още: Европейските фондови борси светнаха в червено
Още: БНБ съобщи колко е българският външен дълг
Още: Асен Василев поздрави финансовия министър за новия дълг (ВИДЕО)