Българската народна банка предупреждава за зачестили случаи на фишинг атаки, използващи името на БНБ.
Още: Данъци в левове или в евро и държавният бюджет 2025: Спецов даде подробности
Още: Спецов с нов важен срок: Търговците да променят касовите си бележки до 8 август
Институцията посочва, че граждани получават съобщения по електронната поща, изпратени привидно от името на централната банка, относно пристигнали в БНБ парични преводи на тяхно име. По този повод БНБ информира, че не изпраща такива съобщения на граждани, съобщават от институцията чрез официалния си сайт.
Тези съобщения представляват ĸлacичecĸa форма на „фишинг“ aтaĸa и измама, изпoлзвaщa името на разпознаваема институция. Получаваните „от името на БНБ“ съобщения са изпратени от сървъри извън България и съдържат линк, водещ към сайт за кражба на чувствителна клиентска информация (лични данни и данни за банкови карти).
При получено по електронна поща подобно съобщение БНБ призовава гражданите да не го отварят и да не следват съдържащите се в съобщението линкове.
Още: БНБ пуска нова възпоменателна монета, посветена на популярен писател
Още: Нов завой в курса на еврото спрямо долара