И догодина може да не влезем в Еврозоната, казват икономисти

2684
И догодина може да не влезем в Еврозоната, казват икономисти
Снимка: iStock

Влизането ни в Еврозоната на 1 януари 2025 г. зависи от критерия за инфлация и съдейки по него, няма да успеем да влезем на тази дата, тъй като надвишаваме необходимото ниво с над 4-процентни пункта, каза икономистът Георги Вулджев в студиото на Bulgaria on air.

Стоян Пенчев каза, че влизане в Еврозоната от средата на годината досега не се е случвало, макар че българските представители казват, че тази опция е възможна, все още „не е на масата“. Той подчерта, че има редица технически неща, които трябва да бъдат изпълнени преди да сменим валутата. Винаги държавите са приемали еврото в началото на годината – по-вероятно е, според него, това да се случи при нас в началото на 2026-27 година началото.

"Не изпълняваме критерия за инфлацията, макар че през последните дни излиза информация, че министърът на финансите предприема странна кампания за ограничаване на инфлацията в конкретни сфери. В образованието първо се забеляза. Струва ми се невъзможно това да стане. Пенчев каза, че не е добре да манипулираме данните и да си играем с Индекса на потребителските цени. Освен това според него, ако ще влизаме „трябва да е по-натам“. Вулджев определи много от идеите като спорни. Според него идеите да се намали цената на дървата и за безплатното образование, няма съществено да променят индекса на инфлация. Панчев е на мнение, че безплатното образование дори трябва да е извадено от индекс и да не го броим.

Още: Ще видим еврозоната през крив макарон

Спорни идеи за намаляване на инфлацията

"Промени се тонът на правителството. Асен Василев понякога говори теми наизуст. Много са закъснели мерките по отношение на инфлацията", посочи още Вулджев. Той засегна и рекордните печалби в банковия сектор, като уточни, че кредитирането продължава да расте с много високи темпове. Панчев казва, че миналата година инфлационно сме били по-добре и отново не бяхме допуснати в Еврозоната. Той коментира, че не сме съпоставими с Хърватия, тъй като нашето управление не извърши нещата, които хърватското направи.

"Миналата година имахме ускорение в кредитирането към домакинствата. През миналата година жилищното кредитиране расте с над 20-процентни пункта, невероятно висок темп, това е така, защото лихвите остават ниски", уточни Вулджев. Според събеседника му в момента България има едни от най-ниските лихви в Еврозоната. "Ако тръгнат надолу лихвите в Еврозоната, нашите ще тръгнат нагоре и да се срещнат някъде по средата - 3-4%", прогнозира Панчев като възможен вариант.

Още: Асен Василев пред Тагесшпигел: В България де факто цялата икономика работи с евро

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ФИНАНСИ:

ЕЦБ с важни новини кога може да започне понижаването на лихвите

Акциите на ПИБ с голям потенциал за ръст

Над 20 000 души вече получават втора пенсия

Изненадващ ход: Турската централна банка очаква по-висока инфлация

НОИ обяви колко е средният осигурителен доход за март

Немско издание пита: Готова ли е България да приеме еврото?

Управителят на БНБ обсъди приемането на еврото с колегите си от Хърватия и Чехия

Държавите, в които живеят най-много милиардери

Финансовото министерство очаква излишък от 600 млн. лв. в края на април

Финансовото министерство: Фискалният резерв е близо 12 млрд. лв.

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Финанси