Кредити, заеми и еврото: Фиксирана лихва и променлива лихва - какво се случва

28 юли 2025, 13:37 часа 596 прочитания 0 коментара

Заем/кредит/ипотека с фиксиран лихвен процент или с променлива лихва. Или с комбинация от двете. Много българи са в такова положение, а остава по-малко от половин година до официалното приемане на еврото. Затова Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) дава няколко съвета точно по тази тема:

Когато кредитът е с фиксиран лихвен процент, въвеждането на еврото няма да промени лихвата по него. Лихвеният процент ще остане точно такъв, какъвто е бил договорен първоначално, независимо от промяната на валутата.

Дали кредитът е с фиксиран лихвен процент, потребителят може да разбере от самия договор и Стандартния европейски формуляр, който е получил при подписването му. Ако при сключване на договора потребителят не е получил Стандартен европейски формуляр или дори самият текст на договора, почти сигурно става въпрос за измама или потребителят е жертва на лихвари.

Още: Съвети от Хърватия към България за еврото: "Спокойно, можеше да е много по-зле"

Ако става въпрос за кредит с променлив лихвен процент, ситуацията е малко по-сложна.

За договорите, по които са предвидени индекси и индикатори на БНБ и НСИ, Законът за въвеждане на еврото предвижда специален механизъм за случаите, когато тези референтни показатели се променят съществено или спрат да бъдат публикувани. В такъв случай ще бъде приложен алтернативен бенчмарк, който ще се използва като заместител на съществуващия. Това се прави съгласно европейските регулации, за да се гарантира, че при промяна на показателите или прекратяването им, ще има ясен план за действие. Според АОНК въвеждането на това правило може да има отношение към лихвите по ипотечните кредити. При потребителите с ипотечен кредит лихвата е по-често фиксирана за определено време, но не за целия срок на договора. АОНК съветва потребителите да проверят в своя договор бенчмарк индикатора, съобразно който може да бъде променен лихвения процент.

В случай че лихвата се изчислява на база референтен показател, като например индекси или индикатори, публикувани от Българската народна банка /БНБ/ или Националния статистически институт /НСИ/, с въвеждаето на еврото е възможно да настъпят промени. Ако потребителят е изтеглил кредит през социалните мрежи или фейсбук групи, е напълно възможно лихвата да бъде променяна още преди въвеждане на еврото, напълно произволно и без никакъв индикатор. Възможно е и да бъдат искани допълнителни вноски, които не са описани в договора. Това е напълно незаконно и АОНК съветва потребителите да потърсят правата си.

Още: Връщат плановата икономика от комунизма с оправдание еврото: Анализ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес