"Сигурно, леко, меко": Габрово отново избухна с политическа сатира (СНИМКИ)

18 май 2026, 17:26 часа 779 прочитания 0 коментара

Смях, сатира и хиляди зрители изпълниха улиците на Габрово за традиционния карнавал, който и тази година превърна града в сцена на политически шарж, социални послания и хумор без спирачки. Под мотото "Краят е близо - да му отпуснем края" в шествието се включиха над 1000 участници с около 70 карнавални картини, които преминаха по централните улици въпреки дъждовното време.

Габрово отново показа защо е смятан за столицата на хумора у нас. Карнавалът, който е единствен по рода си в България, събра хиляди жители и гости на града, а още от ранния следобед центърът беше изпълнен с хора, дошли да видят сатиричните платформи и гигантските фигури на политици и популярни личности.

И тази година основен акцент в шествието беше политическата сатира. Сред карнавалните композиции имаше както образи на български политици, така и препратки към световни лидери, международни конфликти, обществени кризи и абсурдни събития от последните месеци. Огромните макети, изработвани в продължение на месеци от художници, шивачи, артисти и доброволци, представиха познати лица в типичния за Габрово хумористичен стил. Още: Бунгабунга, праспреспранга: Колегите от “ПрасПрес“ на карнавала в Габрово

Организаторите бяха подготвили и международно участие, а част от програмата включваше италиански шоу спектакъл и вечерни концерти, които продължиха след края на шествието.

Карнавалната традиция в Габрово води началото си от т.нар. Олелийня - празнични веселби на открито още през 30-те години на миналия век, свързани с представянето на младите булки, омъжени през зимата. Днес събитието е едно от най-разпознаваемите в страната и ежегодно привлича хиляди посетители.

Шествието започна в 18 часа и премина по централната улица на града, а посланието на тазгодишния карнавал беше ясно - дори когато "краят е близо", в Габрово предпочитат да го посрещнат със смях.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Редактор
Новините днес