За да се насладите на богатство от розови цветове, има няколко неща, които трябва да имате предвид при избора на място и грижата за тези прелестни растения. Ако избегнете следните грешки, вашите рози ще останат здрави и жизнени през цялото лято.
Още: От едно стъбло до цяла градина: 3 прости начина за размножаване на лавандула
Грешка 1: Не режете розите изобщо или ги режете неправилно
Грешки могат да се случат особено лесно при резитбата на рози. Резитбата на розите обаче не бива да се пренебрегва, тъй като в противен случай жизнеността и цъфтежът на дървесните растения ще намалеят. Оптималното време за резитба обикновено е през пролетта. За да се лишат растителните болести от тяхната среда за размножаване, първо се отстраняват всички мъртви, болни и повредени издънки. Обхватът на по-нататъшната резитба зависи от сорта роза.
Като общо правило, многократно цъфтящите рози за лехи и хибридните чаено-хибридни рози могат да се подрязват до около една трета от височината им, а многократно цъфтящите храстовидни рози - до около две трети. При многократно цъфтящите катерливи рози подрежете около половината от страничните издънки.
Още: Не пропускайте точния момент! 5 стъпки за успешно размножаване на рози от резник
Забележка: Подрязването на веднъж цъфтящи рози трябва да се извършва само след цъфтеж през летните месеци, ако е необходимо.
Грешка 2: Грешно местоположение
Почти никоя роза не вирее на сенчесто място: повечето сортове предпочитат слънчево и защитено, но ветровито място в градината. Високите температури се смекчават от бриза и листата могат да изсъхнат бързо след дъжд. Препоръчват се поне пет до шест часа слънце на ден. Но не бъдете твърде щедри: листата изгарят лесно, когато са поставени директно пред светла стена с южно изложение.
Розите също имат своите изисквания по отношение на почвата. В тежка глинеста почва лесно може да се получи вредно преовлажняване. Корените предпочитат въздух, а за да направите почвата по-пропусклива, добавете малко пясък. Много леката почва може да се подобри с глинеста почва или хумус. Също така имайте предвид, че розите могат да страдат от умора на почвата. Ето защо, ако е възможно, засадете роза на място, където преди това не са расли розови растения.
Още: Убиецът на вредители, за когото никой не ви казва – и струва само стотинки
Грешка 3: Неправилно и твърде често поливане
Розите са растения с дълбоки корени, които могат да получават вода от дълбоките почвени слоеве. Те обаче изискват допълнително поливане веднага след засаждането и по време на продължителни засушавания. Най-добре е да поливате розите си още сутрин, а не на палещото обедно слънце, за да избегнете изгаряния. Абсолютно избягвайте да мокрите листата с вода: Това насърчава разпространението на гъбични заболявания като черни петна или брашнеста мана. Поливайте обилно веднъж или два пъти седмично, вместо да прилагате малки количества всеки ден.
Грешка 4: Неправилно или недостатъчно торене
Не бива да се подценяват хранителните нужди на розите: Тези цъфтящи храсти са изобилни и предпочитат неутрална до леко кисела почва. Розите трябва да се наторят за първи път през пролетта след основната резитба. Любителите на розите ги подхранват с добре отлежал или гранулиран кравешки тор - но можете също да разпръснете органичен тор за рози около кореновата зона и да го внесете плитко в почвата. Ако анализът на почвата е показал, че почвата съдържа достатъчно фосфор и калий, брашно от рога също ще бъде достатъчно.
Още: Градината ви ще разцъфне, но само ако използвате содата по този начин
След лятната резитба, розите, които цъфтят по-често, трябва да се наторят отново - в идеалния случай с минерален тор. Но бъдете внимателни: дозата тогава трябва да бъде максимум 25 грама на квадратен метър. Последното азотно торене трябва да се извърши до началото на юли: в противен случай леторастите няма да узреят до зимата и ще бъдат податливи на повреди от замръзване.
Грешка 5: Пренебрегване на зимната защита
За съжаление, не всички сортове рози са напълно издръжливи – мястото на присаждане е особено чувствително към слана. Ако розите не са защитени през зимата, те могат да бъдат повредени не само от студа, но и от изсушаващи ветрове и зимното слънце. През есента, когато се появят първите признаци на слана, трябва да предприемете действия: Натрупайте почва в основата на леторастите и, където е възможно, покрийте всички стърчащи леторасти с борови клони. За стандартните рози увийте цялата корона с полар или ютена тъкан.
Още: Сигурни признаци, че растенията ви буквално молят за тор – и вие не забелязвате