Бялото гниене съсипва всичко в градината ви - ето как да го спрете навреме

17 юли 2025, 18:17 часа

Съдържание:

Бялото гниене е опасно заболяване, което засяга над 500 вида двусемеделни растения. То не прощава нито на градинските култури, нито на зеленчуците, отглеждани в оранжерия, и лесно може да остави градинарите без реколта.

Още: Едно пръскане и край на вредителите по доматите - ето какво да използвате

За да избегнете замърсяване на мястото, трябва да познавате „врага лично“. Ще ви разкажем по-подробно какво е бялото гниене, как да се борите с него и как да третирате насажденията, за да ги предпазите от вредния патоген на фитопатологията.

Какво е бяло гниене?

Бялото гниене, една от формите на склеротиния, се причинява от гъбичките Sclerotinia sclerotiorum от рода на аскомицетите. По време на процеса на развитие те преминават през 2 етапа. През първия се образуват склероции - черни сферични образувания, които се появяват в тъканите на засегнатите растения. При тази форма патогенните организми зимуват. През втория (аскомицет) се развива мицел, който представлява хифи - тънки разклонени нишки.

Още: Гнездо на стършели в градината? Ето какво да направите

Растенията се заразяват със склеротиния по един от два начина:

  • Под земята. Склероциите, падайки в земята, могат да чакат благоприятен момент до 12 години. Веднага щом дойде, те покълват, заразявайки корена.
  • Надземни. Ако склероциите зимуват на повърхността на почвата, то с настъпването на топлината те покълват в плодни тела, от които спорите летят във всички посоки, а вятърът ги пренася на дълги разстояния. Попадайки върху цветя и други надземни части, те заразяват растението. Този вид склеротиния се нарича бяло гниене.

Как да разпознаем бялото гниене

Още: Горчивите тиквички: Една малка грешка, която може да съсипе цялата ви реколта

Бялото гниене засяга всички части на растението - стъбла, листа, цветове и плодове. В началото се появяват слузести, влажни петна. След това те се покриват с бял, памукподобен налеп. Листата и плодовете стават воднисти, увяхват и умират, а стъблата омекват, гният и се чупят. Шушулките спират да се развиват или остават недоразвити.

По тъканните срези могат да се видят черни склероции. При сухо време белият налеп става слабо видим или изчезва. Пикът на разпространението на спорите и съответно на заболяването на разсада, както и на възрастните растения, пада през юни.

Още: Красота в градината: Грижата за декоративните храсти през лятото

При подземна инфекция със склеротиния, първо се засяга коренът, след това долната част на стъблото. По него се появяват продълговати светлосиви или белезникави петна и растението започва да увяхва. Често се чупи близо до основата. По листата няма некротични петна.

Причини за бяло гниене

  • Гъсти насаждения. Високата гъстота на растенията на фона на повишена влажност създава благоприятна среда за развитието на склеротиниевата гъба, която е причинителят на заболяването. Освен това, в тесни условия, културите се заразяват една от друга по-бързо.
  • Идеални условия за развитието на Sclerotinia sclerotiorum: влажна почва (в продължение на поне 10 дни) и температура на въздуха от +10 до +25 °C.
  • Неспазването на сеитбообращението позволява натрупването на болести в почвата.
  • Лошо фитосанитарно състояние на обекта, ако в предходни години посевите вече са били засегнати от бяло гниене.

Още: Правете това с розите си през юли и ще цъфтят като луди до есента

  • Висока влажност и недостатъчна вентилация на оранжерии.
  • Третиране на насаждения с недезинфекцирани инструменти, в резултат на което гъбични спори се прехвърлят от заразени към здрави растения.
  • Некосена трева на вилата. Често патогенът се пренася от вятъра до градински и зеленчукови култури с цветен прашец от плевели.

Важно! Важно е да запомните, че отслабените, неподдържани растения се разболяват по-често от силните. Също така, спорите попадат вътре през рани. Не забравяйте да подхранвате дървета, храсти, цветя, зеленчуци навреме и да третирате всички порязвания, когато извършвате работа.

Още: Как да се справите с най-коварните болести и вредители по растенията през юли

Методи за борба с бялото гниене

Ако бялото гниене се появи по растението, когато то вече е започнало да дава плодове и засегнатата област е все още малка, можете да използвате народни средства: разредете тебешир с калиев перманганат, като добавите малко вода, и смажете засегнатите места с пастата. Въпреки че, както в повечето подобни случаи с домашно приготвени препарати, такива състави са неефективни.

За да се борите сериозно със склеротинията, ще трябва да използвате химикали. Първо, всички засегнати участъци от растенията се изрязват до здрава тъкан. Силно заразените култури се отстраняват и изгарят. Ако е възможно, се отстранява горният слой почва. След това растенията и почвата около тях се третират с един от фунгицидите.

Още: 9 начина да поддържате цветята свежи дори в най-голямата жега

Важно! По-добре е да се редуват фунгициди, така че патогенните микроорганизми да не развият резистентност към тях и препаратите да действат по-ефективно.

Предотвратяване на бяло гниене

Бялото гниене не може да се справи само с химикали. Важно е редовно да се провеждат превантивни мерки.

  • Склеротиновите гъбички активно се размножават при висока влажност, така че няма нужда да се преполиват растенията, създавайки блато под тях.
  • Необходимо е да се спазва сеитбообращението, като не се засаждат култури, които често са засегнати от бяло гниене, в едно и също легло в продължение на 2 години подред.
  • Преди да сеят семена за разсад, почвата трябва да се дезинфекцира чрез печене във фурната, заливане с розов разтвор на калиев перманганат или вряща вода.
  • Всички градински инструменти се дезинфекцират преди употреба.
  • Клоните от резитбата на дърветата и растителните остатъци, отстранени от градината, се изгарят.
  • Преди сеитба семената се третират с разтвор на калиев перманганат.

Още: Искате буйни хортензии? Ето трите неща, които НЕ трябва да правите никога

  • Плевелите редовно се изкореняват и площта се коси, тъй като дивите треви могат да разпространят болестта.
  • Оранжерията се проветрява постоянно, за да се намали нивото на влажност вътре. Важно е при покупката да изберете модел с големи вентилационни отвори.
  • Когато съхранявате плодове, следете температурата и влажността в помещението. Можете също така да поръсите реколтата с натрошен тебешир. Преди да приберете зеленчуците в склада, той трябва да бъде дезинфекциран.

Също толкова важно е при засаждането на градински култури, дървета и храсти да се поддържат необходимите разстояния за нормалното им развитие, да не се сгъстяват насажденията, защото е много по-лесно да се предотврати появата на бяло гниене, като не се дава на склеротинията и най-малкият шанс за комфортен живот, отколкото да се опитвате да се отървете от нея в случай на заразяване на мястото.

Още: Сметката ви за вода ще се стопи, ако поливате градината си по този начин

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес