Дивите сортове на тикви и тиквички са не само негодни за консумация, но дори отровни. Те съдържат кукурбитацини, токсична група горчиви съединения, които растенията използват, за да се предпазят от хищници. Ядливите култивирани сортове, от друга страна, всъщност не съдържат кукурбитацин благодарение на селекциите през, които са преминали.
Още: Гнездо на стършели в градината? Ето какво да направите
В зависимост от метеорологичните условия, тиквичките все още могат да произвеждат малки количества горчиви съединения, особено при горещо време и продължителна суша. Освен това съдържанието на кукурбитацин се увеличава с увеличаване на размера и зрелостта на плодовете.
Поливайте добре тиквичките и ги берете докато са млади
Много лека горчивина не е заплаха за вашето здраве или дори за живота ви, но може да се предотврати този неприятен вкус. Просто съберете тиквичките възможно най-рано, докато кората е все още мека и лъскава.
Младите плодове съдържат по-малко кукурбитацин и са по-ароматни от огромните, напълно узрели. Редовното водоснабдяване също така предотвратява производството на твърде много кукурбитацин от плодовете.
Още: Как да се справите с най-коварните болести и вредители по растенията през юли
Бъдете внимателни със самостоятелно събраните семена от тиквички
Декоративните тикви често не са лишени от горчиви вещества, тъй като така или иначе са негодни за консумация и се отглеждат предимно за декоративни цели. Понякога тези гени се прехвърлят върху семената в съответния плод чрез опрашване на женски цвят на тиквичка с цветен прашец от декоративна тиква.
Ако тези семена от тиквички се засят отново на следващата година, растенията могат да дадат плодове, отровени с кукурбитацин. Следователно, трябва да набавяте семена от тиквички само от сортове тиквички, стабилни за семена (не от сортове F1). Засевайте ги само ако можете да изключите възможността за растеж на декоративни тиквички в района. За да сте сигурни, използвайте закупени семена.
Още: Тиквичките гният или не цъфтят? Ето 4 грешки, които убиват реколтата
Как действа кукурбитацинът?
В критични дози кукурбитацинът първоначално причинява гадене, диария и стомашни и чревни спазми. Силно горчивият вкус на тиквичките обаче обикновено предотвратява поглъщането на по-големи количества.
Смъртоносната доза кукурбитацин при хора е между 300 и 500 милиграма, в зависимост от телесното тегло. Поради това се предполага, че отравянето се случва предимно при хора с нарушен вкус. Въпреки това те са рядкост: от 80-те години на миналия век са регистрирани пет смъртни случая по целия свят, като последният е в Германия през 2015 г.
Още: Сметката ви за вода ще се стопи, ако поливате градината си по този начин
Ако приготвяте домашно отгледани тиквички от градината си, опитайте суровите плодове. Ако забележите отчетливо горчив вкус, когато ядете малко количество от пулпата, най-добре е да изхвърлите токсичните тиквички в компоста. Въпреки че токсинът е термостабилен, той се разгражда напълно от микроорганизмите в компоста.
Тиквичките са здравословен и вкусен зеленчук, но изискват внимание при отглеждане и консумация. За да избегнете риска от горчив вкус и потенциално натравяне с кукурбитацин, винаги подбирайте качествени семена, берете плодовете млади и се грижете за редовното им напояване.
Ако усетите горчивина – не рискувайте, просто ги изхвърлете. Така ще сте спокойни, че тиквичките на трапезата ви са не само вкусни, но и напълно безопасни.
Още: Градинарите препоръчват тези 4 трика - доматите им оцеляват дори при 40°C