Често при отглеждането на ягоди дори градинарите с опит допускат една фатална грешка, която ги лишава от реколта - те не спазват елементарния закон при засаждането на растения. Някои култури е строго забранено да се засаждат до този вкусен плод. Но често поради липса на място в градината се извършват смесени засаждания. Ако на малък парцел се засадят горски плодове, зеленчуци, билки и дори цветя, това може да не се отрази негативно на добива.
Някои растения имат положителен ефект едно върху друго, тъй като отблъскват насекоми с аромата си, намаляват наличието на плевели или по-добре помагат на други растения да абсорбират хранителни вещества от почвата.
По колко ягоди може да ядете на ден?
Какво да не засаждаме близо до ягодите?
Грешно подбраното съседство може да ви лиши от реколтата, така че трябва внимателно да следите какво може и какво не може да се засажда до ягоди. Не можете да засаждате ягоди до пасленови култури. Доматите и картофите извличат от почвата всички хранителни вещества, от които ягодите се нуждаят. В резултат на това ще има малко плодове и размерът им ще бъде много малък. Освен това, картофите и доматите разпространяват късна мана, която е опасна за ягодите.
Градинарите с опит съветват да засаждате ягоди в района, където пасленовите култури са расли преди поне 3 години. Балансът на хранителните вещества ще се възстанови през годините и всички патогени ще изчезнат.
Как млякото помага за богата реколта от сочни и вкусни ягоди?
Не бива да засаждате карамфили, слънчогледи и йерусалимски артишок близо до ягоди. Те ще засенчват насажденията, лишавайки плодовете от слънчева светлина. Някои градинари засаждат малини до ягодови храсти, но това не бива да се прави, защото малините изсушават почвата и отнемат цялата вода от ягодите.
Зелето също не е подходящ съсед за ягодовите насаждения. То трябва да се полива много и често, така че ако лехите са близо една до друга, ягодовите храсти могат просто да се удавят в излишната влага.
Особености на подготовката на почвата за засаждане на ягоди
След като сте избрали място, си струва да обърнете внимание на самата леха. По-добре е почвата да се подготви предварително. Например, ако засаждането на ягоди е планирано за пролетта, тогава подготовката на лехата трябва да се извърши през есента.
Почвата трябва да има леко киселинно или неутрално pH. Ягодите растат най-добре на песъчливо-глинести или глинести почви, тъй като са лесни за обработване, имат добра въздухо- и водопропускливост, съдържат много хранителни вещества и се затоплят бързо.
Добавете суха глина и хумус към песъчлива почва. За 1 кв.м., площ ще ви е необходима 1 кофа глина и 2 кофи хумус. За глинеста почва – торф (1 кофа) и пясък (1/4 кофа) на 1 кв.м.
Ягодите ще узреят 2 седмици по-рано: Прост трик с йод