Компаньонското засаждане е практиката на комбиниране на определени растения, които ще имат полезни или симбиотични взаимоотношения помежду си. Те могат да имат свойства против вредители, да осигуряват опора, да насърчават опрашителите, да добавят азот към почвата или дори да осигуряват защита от силните слънчеви лъчи. Практиката може също така да увеличи максимално използването на градинското пространство.
Как да си направите разсад в картонени кутии за яйца
„Трите сестри “ е класическа полезна група растения-компаньони – комбинираща царевица, боб и тиква. Царевицата осигурява опора за боба и тиквата, бобът улавя азот, а листата на тиквата защитават почвата, което води до задържане на влага и по-малко плевели. При отглеждането на зеленчуци обаче не всички комбинации от засаждане са благоприятни.
Някои растения никога не трябва да се поставят близо едно до друго. Съчетаването им може да доведе до нежелани ефекти, като забавен растеж, привличане на вредители и дори влошаване на вкуса на храната.
Още: Най - добрата тор за доматите: Реколтата ще е по 2
Знайте кои растения не трябва да се комбинират за по-здравословен и по-продуктивен зеленчуков парцел.
1. Лук и аспержи или боб
Алиумите, особено лукът, имат естествена миризма, която може да отблъсне някои вредители като зелеви мухи и морковени мухи. Лукът обаче е голям потребител на азот и може да потисне растежа на други растения, като открадне всички хранителни вещества.
Лукът не трябва да се засажда близо до аспержи или боб. В случая с аспержите, лукът краде хранителните вещества, от които аспержите се нуждаят да се развият. Аспержите могат да се развиват с години и не се нуждаят от конкурентни растения наблизо.
Още: Тези растения отблъскват змиите от градината
На други места в зеленчуковата градина, бобът и другите бобови растения се нуждаят от уреаза, за да фиксират азот. Лукът обаче има алелопатично свойство, което лишава растенията от уреаза.
2. Кръстоцветни и домати
Кръстоцветните растения, като например зелето, не трябва да се комбинират със зеленчуци от семейство паслън, като например домати, тъй като това може да забави растежа им. И двете култури са тежки хранители и разполагането им близо една до друга ще намали хранителните вещества, достъпни за силните култури.
3. Домати и картофи
Още: Хитрите градинари отглеждат разсад в черупки от яйца
Доматите и картофите няма да виреят добре на едно и също място. Това е така, защото и двете растения принадлежат към семейство Пасленови и са податливи на едни и същи вредители и болести.
Препоръчително е доматите да се засаждат на ново място всяка година. Това е за да се предотврати заразяването на растенията през новия сезон от често срещани вредители и болести, които са презимували в почвата.
Маята е често срещано заболяване и по двете растения и може да се задържи в почвата дори след една година. Доматените рогови червеи и колорадските бръмбари са особено разпространени при паслъновите култури.
4. Копър и повечето други култури
Още: Най-честата причина азалията да не цъфти
Копърът е вкусно растение и отблъсква много насекоми вредители поради силния си аромат. Въпреки това, той не расте добре с повечето хранителни култури.
Копърът отделя химикали, които потискат растежа на някои растения, особено домати и бобови растения. Копърът е също така инвазивен и може да се кръстосано опрашва с някои билки, като например копър . Това води до растения със странен вкус.
Химикалите, които копърът отделя, също могат да намалят покълването, което води до по-ниски добиви.
5. Ягоди и кръстоцветни
Още: Колко често e правилно да поливаме разсада?
Кой не очаква с нетърпение първите сладки летни ягоди ? Те обаче може да са обречени на провал, ако засадите кръстоцветни близо до парцела с ягоди.
Това е така, защото зелето, броколите и други привличат зелевите щипки. Зелевите щипки се хранят с различни растения и могат да нападнат леха с ягоди. Това може да намали жизнеността на растенията и да повлияе значително на добивите.
6. Домати и царевица
Доматите и царевицата са отлични в комбинация в рецепти, но не са добри съквартиранти в градината. И двете растения са тежки хранители и могат да изчерпят необходимите хранителни вещества един от друг.
Още: Най - честият проблем в градината: Хлороза на листата - как да го предотвратите
Освен това и двете са податливи на царевични червеи, наричани още доматени плодови червеи. Когато са засадени близо един до друг, те образуват идеално място за тези вредители да се хранят и унищожават реколтата.
7. Картофи и тиквички
Картофите и тиквичките също не трябва да се засаждат твърде близо една до друга. И двете изискват обилно количество азот. Картофите растат малко по-бързо и ще крадат хранителните вещества от почвата, като по този начин ще лишат тиквата.
Освен това, едни и същи често срещани вредители благоприятстват и двете растения. Засаждането им близо едно до друго ще доведе до нападения.
Още: Как да предотвратите пожълтяване на краставиците
8. Копър и моркови
Копърът и морковите са членове на семейство Сенникоцветни (Umbelliferae). Те имат еднакви цветове с форма на чадър, почти идентични семена и сходни навици на растеж. Но като членове на едно и също семейство, те могат да се кръстосано опрашват. Това ще придаде на семената на копъра странен вкус.
Те също имат същите проблеми с вредители и болести и ще изострят и двете, когато се отглеждат наблизо.
9. Тикви и лятна тиква
Още: Как правилно да сеете семена директно в градината
Тиквите и лятната тиква са свързани, но са много различни плодове. Тиквите имат твърда външна обвивка, докато кората на лятната тиква е по-мека и годна за консумация.
Въпреки това, както всички тиквички, те лесно се хибридизират. Това може да доведе до интересни плодове, но те няма да са верни на това, което сте засадили, и може да имат ужасен вкус.