Юли е пикът на плододаването за краставиците. Опитните градинари споделят пет ефективни трика, благодарение на които ще събирате пресни краставици през цялото лято.
Правилно поливане: топла вода и умереност
Краставиците са влаголюбиви растения и нуждата им от вода се увеличава през юли. Има обаче някои нюанси.
Честота на поливане. Градинарите съветват да поливате краставиците по-рядко, но по-обилно. Обикновено поливането веднъж на всеки два до три дни е достатъчно. Въпреки това, в случай на екстремни горещини, когато почвата изсъхва бързо, си струва да преминете към ежедневно поливане.
Най-добрият домашен тор за обилно плододаване на тиквички и краставици се приготвя така
Температура на водата: Винаги използвайте топла утаена вода (от варел или контейнер, затоплен на слънце). Поливайте само в корена, като избягвате преовлажняване на почвата и задържане на локви. Не позволявайте студена вода да попадне върху листата, тъй като това може да причини горчивина в плодовете и да стресира растението.
Торене за сладост и имунитет
По време на активно плододаване краставиците се нуждаят от допълнително подхранване. Чудесен вариант е дървесната пепел (една супена лъжица на 10 литра вода). Тя не само добавя сладост към плодовете, но и укрепва имунитета на растенията.
Друг ефективен тор е маята (100 грама на 10 литра вода). Това подхранване е добро за активиране на почвената микрофлора, подобрявайки усвояването на хранителните вещества. Не бива да пренаторявате краставиците с азотни торове през юли. Това ще доведе до активен растеж на върховете, като същевременно ще има значително по-малко плодове.
Без химия: Как да защитите краставиците от болести по време на зреене на плодовете
Оформяне и връзване на храстите
Продължете да оформяте храстите, като насочвате камшиците по опорите. Това ще помогне да се избегне струпването, което е важна превенция на болести. Трябва също да премахнете излишните странични издънки, които не дават плодове, както и старите листа в основата на храста.
Защита на краставиците от болести и вредители
Краставиците често страдат от брашнеста мана, мана (мухъл) и паякообразни акари. За профилактика използвайте биологични продукти за предотвратяване на гъбични заболявания. Редовната проверка ще помогне за откриване на проблеми в ранен етап. Не оставяйте плевели близо до краставиците; те не само отнемат хранителни вещества и засенчват лехата, но и привличат вредители. Струва си да подрежете листата, но не е необходимо да отрязвате напълно листата над плодовете. Тези листа предпазват краставиците от пряка слънчева светлина.
Берете плодовете редовно, за предпочитане на всеки два до три дни. Това ще насърчи растенията да произвеждат повече плодове. Презрелите плодове ще изсмучат енергията на растението и ще забавят образуването на нови плодове.
Общи препоръки за домати и краставици през юли
Покриването на почвата около растенията със слой мулч (слама, сено, окосена трева) ще помогне за задържане на влагата, предотвратяване на растежа на плевелите и поддържане на стабилна температура на почвата.
Редовното плитко разрохкване на почвата подобрява достъпа на въздух до корените.
Полейте краставиците с това и само след седмица ще берете реколтата в кофи