Градините ни са приветливи убежища през лятото – но не сме единствените, които се чувстват така. Много гладни същества и страховити пълзящи животни също я наричат свой дом или обичат да се отбиват неканени. Ако се борите с нежелани посетители в градината, като охлюви, насекоми, смучещи сок, като листни въшки и паякообразни акари, оси и дори животни като катерици и елени, тогава ще се радвате да чуете, че решението вече е в килера ви.
Кайенски пипер – широко използван за подправяне на люти чушки, къри, супи и други обилни ястия – е едно от най-ефективните естествени решения за борба с вредителите . Широко достъпен в магазините за хранителни стоки и струващ само няколко долара, той е и едно от най-лесните и евтини решения.
Опитните градинари обожават тези растения – не искат вода, но цъфтят като луди
Но преди да започнете да поръсвате градинските си лехи с лют червен пипер, е важно да разберете как да го използвате безопасно и ефективно, тъй като предозирането с тази силна подправка може да бъде вредно за дивите животни и домашните любимци и да наруши екологичния баланс на вашата градина.
Още: Направете това с пипера през юли, за да имате богата реколта
Това, което прави кайенския пипер толкова силен, се дължи на капсаицина , химично съединение, отговорно за лютивия вкус на чушката. За човешкото небце капсаицинът добавя вкус и острота, но за много градински вредители е силно дразнещ и влияе на обонянието и вкуса им.
Ето как той отблъсква някои от най-често срещаните градински натрапници:
Охлювите и раздразнени от капсаицина и вероятно ще избягват области, където има лют червен пипер, като се плъзгат другаде.
Осите не харесват капсаицина. Той е токсичен за всички видове, включително жълтите жакети, нарушавайки нервната им система и метаболизма им.
Още: Лунен календар на градинарството за юли 2025 година
Комарите също мразят капсаицина. Освен че действа като възпиращ фактор, той пречи на размножаването, намалявайки популациите.
Насекоми, смучещи сок, като листни въшки и паякообразни акари, се възпират от заселване върху растения, третирани със спрей с лют червен пипер, тъй като той е дразнител. Ако се пръска директно върху насекомите, те ще бъдат потиснати и потенциално ще умрат.
Мравките се отблъскват от лютия пипер и той може да маскира ароматните им следи.
Гъсениците и рогатите червеи обикновено стоят далеч от листата, напръскани с лют червен пипер.
Още: Сочни и сладки: 5 сигурни знака, че смокините са готови за откъсване – не изпускайте момента
Спреят с лют пипер е най-добрият и безопасен вариант за възпиране на повечето вредители. Може да се прилага директно върху листата, стъблата на растенията и почвата, без да оставя агресивни остатъци или да уврежда екосистемата. Просто смесете 1 до 2 супени лъжици лют пипер и няколко капки мек препарат за миене на съдове в един литър (1 литър) вода. Изсипете сместа в бутилка с пулверизатор и разклатете добре преди всяка употреба. Ако не е достатъчно ефективен след няколко употреби, добавете още една супена лъжица пипер следващия път.
Сянката не е проблем - най-красивите цъфтящи лози за тъмните кътчета на градината
Напръскайте леко зоните, които искате да защитите, като например листа, краища на градините, основата на растенията и дори стените на контейнерите. За ценни и нежни растения е най-добре да започнете с тест на малко количество, за да се уверите, че няма да реагират лошо. Избягвайте пръскането на цветя, тъй като това може да повлияе на опрашителите – ограничите пръскането до листа, почвата и зоните, където вредителите са най-активни. Също така, избягвайте използването на спрея по време на пиково слънце, тъй като това може да причини изгаряне на листата.
Още: Деформирани краставици: Какво го причинява и как да си върнете идеалната реколта
Пръскайте отново засегнатите зони след дъжд или на всеки четири до седем дни за продължителна защита. Също така е важно да се предпазите, когато използвате лют пипер спрей: носете предпазни очила, дрехи с дълги ръкави и ръкавици, а в идеалния случай и маска.