Жълтите, бели или зелени петна близо до дръжката на доматите са неузрели части от плода, които трябва да се изрязват преди консумация. Този дефект се среща главно при сортове с едри плодове, но и в този случай самият сорт не е определящ фактор. Важно е да се действа сега, преди да е станало твърде късно, защото ако плодовете вече са напълно узрели и горната част е останала зелена, няма какво да се направи по въпроса.
Според експертите, може да има три причини за жълти петна.
Причини за жълти петна по доматите и решаване на проблема
Излишък на азот. Ако вашите домати са били торени с твърде много азотни торове в миналото, това може да причини хранителен дисбаланс и да доведе до жълти петна. Излишният азот стимулира активния растеж на зелените плодове в ущърб на образуването на плодове и качественото им узряване.
Доматите спират да растат през юли: Спешно направете това
Недостатъчно поливане. Сухата почва и липсата на влага са сериозен стрес за доматите. Ако растението изпитва воден дефицит, то не може да абсорбира напълно хранителните вещества от почвата.
Недостиг на калий (основна причина). Това е може би най-важната причина. Калият играе критична роля в процесите на зреене на плодовете, формирането на техния цвят и вкус. Ако на доматите им липсва калий, жълтите петна близо до дръжката са почти гарантирани. Именно по време на фазата на активно пълнене и зреене на плодовете трябва да им се набавя най-много калий - главно чрез кореново подхранване.
За да се предотвратят жълтите петна и да се осигури висок добив на качествени домати, е важно да се предприеме цялостен подход към торенето.
Дървесна или растителна пепел. Тя е доказан народен лек. За да приготвите разтвора, вземете 1 чаша дървесна пепел и я разбъркайте в 5 литра гореща вода. Оставете сместа да се запари за около 12 часа, след което полейте храстите. Всеки храст се нуждае от около 2 литра разтвор. Важно: ако използвате растителна пепел, количеството ѝ трябва да се удвои.
Калиев сулфат. Това е ефективен минерален тор. Разтворете 1 супена лъжица калиев сулфат в 10 литра вода. Разходът е 1,5 литра на храст. Използването на този тор може да подобри ситуацията за 3-4 дни, позволявайки на доматите да достигнат пълна зрялост.
Използвайте други специализирани торове, които съдържат 40% калий.
В допълнение към кореновото подхранване е важно да се извършват и листни обработки, особено за предотвратяване и борба с гниенето на върховете, което често се появява поради липса на калций. За тази цел е необходимо прилагането на препарати, съдържащи калций и бор.
Най-добрите торове за доматите и краставиците в края на юли