С увяхването на цветовете към средата на лятото, можете да отстраните прецъфтелите цветове на по-малките храсти от люляка. Подрязвайте храстите до желаната височина и форма след цъфтежа, като премахвате и всички мъртви, болни или умиращи дървета. Отрежете цветовете и младото стъбло, като избягвате да режете старата дървесина. Младото стъбло ще бъде гъвкаво, за разлика от старата дървесина.
Размножаването на люляк чрез резници
Ако трябва да реновирате обрасло или дългокрако старо дърво, подрязвайте го, когато растението е в покой, през зимата. Люляците реагират добре на строга резитба и можете да отрежете цялото растение до около 1 м над земята. Тъй като цъфтят върху дървесината от предходната година, ще загубите цветовете им за поне една година. Като алтернатива можете да премахнете някои от стъблата в продължение на две или три години, като ги отрежете до земята – това ще гарантира, че все още ще се радвате на пролетни цветя.
Вредители и болести
Още: Как и кога се подрязва люляка за здрав растеж и обилен цъфтеж
Люляците обикновено не са засегнати от много вредители, но могат да бъдат нападнати от люлякови листни молци или трипси . Те обикновено не увреждат жизнеността на растението.
Люляковата мана причинява отмиране, изкривяване и оцветяване на листата и в крайна сметка окапване на листата. Цветовете също могат да бъдат засегнати, като покафеняват и отпуснати. Подрязването на засегнатите клони, далеч отвъд признаците на инфекция, при сухо слънчево време може да помогне. Това също ще подобри циркулацията на въздуха, помагайки за контролиране на разпространението.
Люляците могат да бъдат засегнати и от медоносни гъби .
Проблеми с люляка
Още: Пролетно засаждане на люляк - стъпка по стъпка
Има няколко често срещани проблема с люляците:
Слабият цъфтеж през пролетта може да се дължи на лошо дренирана почва или недостатъчно слънце – люляците се нуждаят от слънчево място. Късните слани също могат да развалят цветовете.
Може ли да засадите люляк близо до дома си?
От основата на растението могат да изникнат издънки. Ако не искате да се размножавате от тях, откъснете или издърпайте (вместо да отрежете) издънките. Това може да се прави от средата на лятото нататък и ще помогне да се предотврати повторното им поникване.
Люляците се цъфтят ли всяка година?
Още: Засадете това до люляка и ще цъфти като луд
Да, люляците са широколистни храсти, така че цъфтят всяка година в началото на лятото. През есента люляците губят листата си и ще развият нова зеленина на следващата пролет.
Има ли разлика между люляково дърво и люляков храст?
Някои сортове люляк могат да се отглеждат като дърво или храст. Syringa vulgaris , обикновеният люляк, расте в голям храст с височина около 7 м, докато корейският люляк, Syringa meyeri 'Palabin', може да се отглежда като храст или да се оформи като малък штамб, който достига височина около 1,5 м. Разсадниците предлагат и няколко разновидности като храсти или дървета.