Как да поливаме доматите, за да не се напукват: Просто правило, което всеки градинар трябва да научи

10 юли 2025, 12:02 часа

Понякога дори изобилната реколта от домати разочарова градинаря. Въпросът е, че не само количеството, но и качеството на плодовете е важно. Лошо е, когато има много домати, но те не се отличават с цялост. Наличието на голям брой пукнатини не позволява зеленчуците да се използват за приготвяне на салати. За да се предотвратят тези неприятни последици, е важно да се разберат причините за появата на пукнатини по зеленчуците.

Защо доматите се напукват и как да се поливат правилно, за да се предотврати това?

Най-честата причина за напукване на доматите е твърде голямото количество вода. Освен това, не толкова самата излишна влага е опасна, колкото внезапната промяна във влажността на почва. Така че, ако почвата е била суха дълго време и изведнъж се овлажни с много вода (например в резултат на валежи), тогава доматите бързо ще абсорбират течността и ще се напукат.

Подхранване на доматите в жегата: С какви торове се прави, за да е богата реколтата им 

Не бива да се допуска изсъхване на почвата. За да се постигне това, почвата трябва постоянно да се овлажнява. Въпреки това, повечето градинари нямат възможност постоянно да следят състоянието на почвата в лехата, където се отглеждат домати.

Понякога почвата все пак ще изсъхне. В този случай трябва да я поливате няколко пъти. Но с прекъсвания, в противен случай нивото на влажност ще се увеличи рязко, а това не бива да се допуска. След продължително засушаване овлажнявайте почата постепенно - не поливайте с голямо количество наведнъж. Изсипете малко количество вода в корена, изчакайте то да се абсорбира (най-добре е да изчакате няколко часа) и след това продължете с поливането.

Гарантирано богата реколта от домати: Бюджетни торове, които всеки градинар трябва да използва

Мулчирането на почвата помага да се осигури равномерна влажност в лехите с домати. Растителни остатъци, окосена трева, изкубени плевели, сено, слама – всичко това може да се превърне в мулч за доматите. Растителните остатъци за мулчиране трябва да се изсушат, а изсушената трева да се използва за покриване на почвата.

Нанесете мулч, без да докосвате стъблата на растението. Мулчиращият слой трябва да е с дебелина 10 см, за да задържа влагата и да предотврати растежа на плевели. Ако сте положили достатъчен слой, няма нужда от често поливане. С течение на времето е необходимо да се добави допълнителен мулч, освен този, който вече е започнал да се обработва от почвената микрофлора.

Как да отгледате гигантски домати: 2 тора, които са задължителни през юли

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес