В юлските жеги доматите се нуждаят от специална подкрепа, а именно калций и бор. Тези елементи са ключови за тяхната устойчивост на високи температури и, не по-малко важно, за предотвратяване на гниене на върховете им. Благодарение на калция и бора, яйчниците се формират по-добре, което осигурява бъдещата реколта.
За тяхното приложение, според опитни градинари, можете да използвате калциев нитрат или да обърнете внимание на препарати със съдържание на бор.
Подхранване на доматите през юли
В допълнение към минералните добавки, през юли не бива да забравяте и за органичните вещества. Запарката от пилешки тор е чудесен вариант, който съдържа много макро- и микроелементи, въпреки че поради високото съдържание на азот не трябва да се използва повече от веднъж месечно.
Гарантирано богата реколта от домати: Бюджетни торове, които всеки градинар трябва да използва
Запарките от коприва или билки също ще бъдат много полезни. Те могат да се смесват със запарка от дървесна пепел , която също е ценен органичен тор. Имайте предвид обаче, че в много горещи дни използването на дървесна пепел не се препоръчва.
Листно подхранване на домати: спешна помощ в жегата
Когато настъпят жегите, за кореновата система на доматите правилното функциониране става изключително трудно, което затруднява усвояването на хранителни вещества от почвата. В такива моменти листното пръскане се превръща в особено ефективен начин както за подхранване на растенията, така и за предпазването им от неблагоприятни условия. Хранителните вещества, попадащи директно върху листата, бързо се абсорбират, осигурявайки на доматите необходимата подкрепа.
Тъмни петна по доматите: Защо се появяват и как да спасите реколтата
Чудесно решение за такова листно подхранване е разтвор от суроватка и манган. Тази смес не само предпазва доматите от болести, но и им осигурява важни микроелементи. За да приготвите този животоспасяващ еликсир, вземете една част суроватка и три части вода (например 1,5 литра суроватка на 4,5 литра вода). Добавете 1 грам калиев перманганат към тази смес за всеки 10 литра от готовия разтвор. Разбъркайте добре и напръскайте листата и стъблата на доматите.
Серумът в разтвора осигурява на растенията хранителни вещества и им помага да устоят на гъбични заболявания. Калиевият перманганат от своя страна е мощен антисептик, който ефективно неутрализира патогенните бактерии, причиняващи растителни болести, и значително подобрява усвояването на хранителни вещества от растенията. Важно е да се помни, че по време на екстремни горещини не трябва да се използва йод в този разтвор. В противен случай листата на доматите ще изгорят под жаркото слънце.
Доматите имат много листа, но малко плодове: Направете това, за да решите проблема