Понякога зелените домати по храстите започват да се напукват - кожата им се разкъсва и плодовете се развалят пред очите ви. Тези домати не могат да се съхраняват дълго време. Освен това те са като отворена врата за навлизане на патогени в плода. Защо това се случва и какво да правите по въпроса, обясниха експерти.
Как да се справите с напукването на доматите
Основната причина е неравномерното поливане. Ако не поливате дълго време и след това полеете обилно, или ако завали внезапен силен дъжд след горещ ден, доматът започва да расте бързо, а кората му няма време да се разтегне. Същото може да се случи и след рязко повишаване на температурата или ако растението е „прехранено“ с торове.
Как да отгледате гигантски домати: 2 тора, които са задължителни през юли
Сортовете с малки плодове (чери доматите) са особено склонни към напукване. Но това може да се случи и с големите плодове, ако не се грижите правилно за тях.
Ако видите, че плодът е напукан, по-добре е да го откъснете веднага, дори и да е неузрял, в противен случай бързо ще изгние или ще се разболее. Поливайте доматите редовно - не ги „преполивайте“ и не оставяйте пчвата да изсъхва прекалено много.
За да предотвратите пагубния ефект на засушаването на почвата, поръсете мулч (сено, слама или дървени стърготини) около храстите - това ще задържи влагата и ще предотврати изсъхването на почвата.
Правилното прилагане на торове също е важно, за да се избегне напукването на плодовете - в периода на плододаване опитните градинари изобщо не подхранват доматите. Поради „прехранване“ плодовете стават прекомерно големи, растат с бързи темпове и следователно лесно се напукват. Друг важен недостатък е, че химикалите от торовете са склонни да се абсорбират частично, тоест част от веществата се натрупват в плодовете. Следователно, подхранването трябва да се извършва по време на периода на пъпкуване, цъфтеж и появата на яйчници.
Ако листата на доматите се извиват, веднага ги полейте с този тор
Подхранването с калий в начало на узряване на плодовете е задължително, за да се избегне напукването им. По време на плододаването калият е отговорен за активното узряване и захарността на плодовете, за имунитета на растенията. Доматите узряват бързо и стават много вкусни.
Редовното торене също е важно. Подхранвайте през целия вегетационен период – на всеки две седмици. Подхранвайте само 30 минути след поливане с чиста вода. В този режим растението е способно да приема и усвоява хранителни вещества, а корените му няма да изгорят от обилна концентрирана доза торове.
Тези прости съвети ще ви помогнат да запазите доматите цели, вкусни и подходящи за нарязване.
Как лещата помага за богата реколта от домати: Само старите градинари знаят това